Barion Pixel
Webáruházunkban cookie-kat (sütiket) használunk a még jobb felhasználói élmény érdekében. Adatvédelmi nyilatkozatunkban elolvashatod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Köszönjük!
Kategóriák

Babalátogatás szabályai – ez a 7 legfontosabb

Egy csomó írott és íratlan szabályt kell betartani, amikor új jövevény érkezik a tágabb családba vagy baráti körbe. Még ha volt is babaváró parti, valószínűleg ott sem az volt a legfontosabb téma, hogy melyek a babalátogatás szabályai. Most végre itt a pihe-puha illatos újszülött, és Te már tűkön ülve várod, hogy megcsodálhasd! De mikor, hogyan, mikortól és mennyi ideig tedd tiszteleted a friss szülőknél? Mit illik, és mit nem? Összeszedtük a legfontosabbakat.

A babalátogatás szabályai országonként, tájegységenként és társadalmi rétegenként is eltérnek kissé. De van néhány nagyon alapvető szabály, amit mindig, mindenhol érdemes betartani, ha újszülött látogatóba indulunk.

#1 Babalátogatási szabály: Várd ki az idejét!

Régen a kórházakban nem lehetett bemenni az újszülött osztályra és a kisbabákat csak ablaküvegen keresztül mutogatták. Ez most túl szigorúnak tűnik, de volt alapja. A szülés utáni néhány nap, amit a kisbaba és a friss anyuka a kórházban tölt, arra való, hogy kipihenjék a szülés és születés fáradalmait, és rácsodálkozzanak egymásra.

Ma már sok kórházban bárki bemehet az újszülött osztályra, sőt, a szobába is. Te ne tedd ezt! Egy kedves üzenettel – a kézzel írott képeslap igazi figyelmesség – jelezd, hogy velük vagy, gondolsz rájuk, de hagyd őket pihenni. A kórházban az apukán, a nagyobb gyerekeken és esetleg a nagyszülőkön kívül nem biztos, hogy jó ötlet, ha a fáradt mamát és babát óriás vendégsereg özönli el.

A gyermekágyi időszak hat hét. Ennyi idő kell, hogy az anya testileg, lelkileg regenerálódjon a szülés után, és hogy összeszokjon a kisbabájával. Ma már nem mindenhol várják ki a hat hetet, ezért jobb, ha finoman megérdeklődöd, hogy ebben a családban hogy szeretnék. Megkérdezheted az apukát vagy a nagymamát is, ha olyan a viszonyotok. Bármit is válaszolnak, ne sértődj meg! Ha hosszabb ideig "váratnak", az nem jelenti azt, hogy nem kívánatos személy vagy. Csupán annyit, hogy az új család  most saját magára szeretne figyelni egy ideig. Mikor máskor, ha nem egy gyermek születése után?

#2 Babalátogatási szabály: Ne állíts be váratlanul!

Ha letelt a várakozási idő és a család már szívesen fogad látogatókat, ez nem jelenti azt, hogy bármikor betoppanhatsz. Mindig egyeztesd előre az időpontot, és most légy Te, aki alkalmazkodik! Bizonyára nagyon elfoglalt vagy, hiszen dolgozol, társadalmi életet élsz és valószínű, neked is van családod. De attól, hogy neked pont este 6 és 8 között vagy vasárnap reggel van egy szabad hely a naptáradban, még ez lehet, hogy a családnak nem a legalkalmasabb.

Az ő életüket most egy még alig megismert, követelőző kis gombóc irányítja, aki még azt sem tudja pontosan kifejezni, hogy éppen mit akar. Egy kisbaba – és egy fáradt anyuka – számára az, ha felborul a napirend, felér egy katasztrófával, amit napokig tart kiheverni.

Szóval kérj időpontot és légy rugalmas! Figyelj rá, hogy ne érkezz túl korán: az anyuka bizonyára szeretné kissé rendbe szedni magát, mielőtt fogad. Neki is szüksége van arra, hogy megőrizze a méltóságát, és legyen egy kis ünnep a tejfoltos életében. De ne is késs túl sokat: egy fél óra egy kisbabánál bőven elég rá, hogy elaludjon / felébredjen / megéhezzen / bekakiljon, azaz bármi olyan történjen vele, amikor nem a legildomosabb egy látogató jelenléte. 

#3 Babalátogatási szabály: Rövid ideig maradj!

Biztos rengeteg mindent szeretnél hallani, esetleg te is mesélnél pár dolgot, de erre még várni kell. A több órás traccspartik egy újszülöttel kivitelezhetetlenek. Nincs is ennyi időt ébren egyfolytában, vagy ha igen, szoptatni, pelenkázni kell. Esetleg hasfájós, és akkor a fájdalmas sírás miatt úgysem halljátok egymás hangját.

Az első babalátogatás optimális ideje fél óra. Igen, 30 perc. Rövidnek találod? Az, és nem véletlenül! Ahogy már fentebb írtuk, egy kisbaba életében fél óra alatt bármi megtörténhet. Az újszülöttek ráadásul éjjel-nappal igénybe veszik az anyukájukat, aki fáradt. Koncentrációs képessége is alacsony ilyenkor, egyrészt a kialvatlanságtól, másrészt mert minden idegszálával a kisbabájára figyel. 

Az a legjobb, ha már az időpont egyeztetésekor megbeszélitek, hogy mennyi időt tudtok együtt tölteni. A látogatás elején érdemes megkérdezni, hogy várhatóan mikor van a következő fontos esemény a baba napjában, és ehhez igazítani a távozást. Ha elég közeli viszonyban vagy az anyukával, hatalmazd fel rá, hogy nyugodtan szóljon, amikor ő vagy a baba elfáradt. 

Sokszor az újdonsült anyák szeretnének mindenkinek megfelelni. Tökéletes megjelenéssel, mosolyogva fogadni a vendégeket és szórakoztatni őket, amíg csak akarják. A nők többsége nem szívesen küld el egy vendéget, hiszen szeretne udvarias lenne. Légy inkább te a figyelmes: ha látod, hogy a babának vagy a mamának már kényelmetlen a helyzet, ajánld fel, hogy itt a búcsú ideje! A megbeszélt időpontban pedig akkor is indulj el, ha esetleg úgy tűnik, még órákig képesek lennétek együtt csodálni a kisbabát.

#4 Babalátogatási szabály: Csak egészségesen menj!

Felnőttként, pláne óvódás-iskolás gyermekek szüleiként észre se veszünk egy futó náthát vagy egy könnyebb vírusfertőzést. Megszoktuk, hogy lábon hordjuk ki a betegséget, és ha a gyerek már nem lázas, mehet is közösségbe.

Viszont az ilyen apróbb fertőzések is komoly hatással lehetnek az újszülöttre, akinek az immunrendszere még nem alakult ki. Náthásan, vagy csak enyhe tünetekkel se menj a baba közelébe! Ha a családban más beteg esetleg, szintén szigorúan kerüljük el a kisbabás házat!

#5 Babalátogatási szabály: Mindig moss kezet! Alaposan.

Még ha a családban mindenki egészséges is, utazás közben könnyű összeszedni a bacit. Különösen igaz ez a tömegközlekedésre, ahol minden nap rengeteg különböző ember utazik. De elég, ha valaki olyan után fogod meg a kilincset, aki előtte a tenyerébe tüsszentett, vagy nem mosott alaposan kezet, mielőtt kijött a WC-ből.

Amikor megérkezel, alaposan moss kezet! A COVID alatt ezt nagyon jól megtanultuk, de az újszülött közelében ez még fokozottabban érvényes.

#6 Babalátogatási szabály: Csak engedéllyel érj a kisbabához!

Érkezés után, se szó, se beszéd felkapni a babát – alig várod, hogy kezedbe fogd a kis csöppséget, de sajnos ezzel is türelmesnek kell lenni, bármennyire is szeretnéd már magadhoz ölelni. Valószínűleg nem csak a baba, hanem az anyuka is zokon veszi a túl intenzív vagy gyors abajgatást. Lehet, hogy tapasztalt vagy, hogyan kell tartani egy kisbabát, de egy újdonsült anya, főként ha első gyerekről van szó, néha még abban is bizonytalan, hogy ő maga jól fogja-e a babát. Nemhogy más!

Az is lehet, hogy a lelki kötelék az, ami miatt nem adja szívesen más kezébe a gyermekét. Kívülállóként nem tudhatod, és a szülés előtt még mi magunk se gondoltunk rá, mennyire rosszul eshet más kezében látni a kisbabáját.

Bár ez a szabály a kézbevételre vonatkozik elsősorban, de azt is érdemes megkérdezni, hogy megsimogathatod-e a kisbabát.

#7 Babalátogatási szabály: Az újszülött köszöntő ajándék

Vendégségbe nem megyünk üres kézzel. Pláne nem egy kisbabához. Azt viszont érdemes megfontolni, milyen babaköszöntő ajándékot viszel

Ne vigyél olyat:

  • amiből már így is túl sok van (pl. legkisebb méretű ruhák)
  • ami nem fér el a lakásban (pl. óriás maci)
  • amit sosem fognak használni (pl. színes-szagos cukiságok)
  • amit mindenki más is vitt (pl. babanapló)

Érdemes megkérdezni, hogy mire van szükségük. Ha ezt a kérdést az anyukának nem szívesen teszed fel, nyugodtan fordulj az apukához vagy a nagyszülőkhöz! Hidd el, nem ciki, sőt, inkább hálásak lesznek érte. 

Kedves ajándék a saját készítésű kuponfüzet, amiben segítségre váltható kuponok vannak. Például:

  • leviszem levegőzni a babát
  • bevásárolok nektek
  • vigyázok rá, amíg beugrasz a fodrászhoz
  • megmasszírozom a hátad, ami sajog a baba cipelésétől
  • elmosogatok helyetted

Persze ezek a kuponok akkor érnek valamit, ha később valóban be is válhatják őket. :)

Szuper ajándék, ha egy tál főtt ételt viszel. Egy újszülött mellett nehéz főzni, pedig az anyukának szüksége van a tápláló házi kosztra. A barátnőkkel megszervezhetitek, hogy az első időszakban felváltva gondoskodtok a kismama élelmezéséről. Ezt valószínűleg még nagymama korában is fel fogja emlegetni nektek.

Bár nagyon blődnek tűnik, szuper ajándék a pelenka. Mert pelenkából sosem elég. Egy megfelelő méretű csomag pelenka is örömet tud szerezni, vagy ha mosipelusoznak, akkor egy plusz szett.

A végső és Jolly Joker megoldás viszont az ajándékutalvány. Nem is csak azért, mert neked egyszerűbb, hanem mert ezt tényleg arra fordítják, amire éppen szükségük van.