Barion Pixel
Webáruházunkban cookie-kat (sütiket) használunk a még jobb felhasználói élmény érdekében. Adatvédelmi nyilatkozatunkban elolvashatod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Köszönjük!
Kategóriák

A babaszoba páratartalom fontosabb, mint gondolnád!

Mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor a fűtött szobában reggelre kiszárad a szánk és kapar a torkunk. Még az is előfordul, hogy éjszaka felébredünk rá, hogy nem tudunk nyelni.

Ha mi így érzünk, gondoljunk csak bele, hogy egy újszülött számára ez milyen kellemetlen lehet!

Mindez a levegő alacsony páratartalmának „köszönhető”. Mivel a kisbabák nyálkahártyája és bőre még sokkal érzékenyebb, oda kell figyelünk rá, hogy a babaszoba páratartalma megfelelő legyen!

Ideális páratartalom a babaszobában

A lakás ideális páratartalma 40-60%. Ez megfelelő a babák számára is, bár néhány szakirodalom a kisgyermekek számára akár 60-70%-os relatív páratartalmat ajánl. Mindemellett felhívják a figyelmet, hogy a túl magas (60% fölötti) páratartalom kedvezőleg hat a különböző kórokozók (pl. gomba és atka) elszaporodására, így allergiás reakciókat produkálhat a szervezet.

A fűtés erősen szárítja a levegőt. A téli időszakban a babaszoba páratartalma akár 50-40%-ra is csökkenhet.

Mivel a légutak kiszáradása köhögési ingert kelt, a baba éjszakai köhögésének hátterében a száraz levegő is állhat. Ha a baba bőre is száraz, érdemes a babaszoba levegőjének páratartalmát megmérni.

A legegyszerűbb megoldás, ha olyan kombinált mérőállomást használunk a babaszobában, ami a hőmérsékletet és a páratartalmat is méri.

Nem kell nagy dologra gondolni, páratartalom mérésére is alkalmas digitális hőmérőt már néhány ezer forintért is lehet kapni.

Párásítás módja

A párásítás során érdemes odafigyelni rá, hogy ne hozzunk létre a gyerekszobában szubtrópusi légkört, nedves, meleg környezetet. Ez a fullasztó hatás mellett segíti a penészgombák és atkák elszaporodását is. Rosszul szellőző lakásban akár még a falak penészedését is okozhatja.

A párásítással egy időben csökkentsük a levegő hőmérsékletét is! A népi hiedelem szerint a hidegben alvás egészséges. Ezt a gyermekorvosok is alátámasztják, tapasztalt tény, hogy a hűvös, párás levegő hatékonyan csökkenti a nyálkahártyák duzzadtságát, ezzel együtt a nehézlégzést.

A legegyszerűbb megoldás egy hidegpárásító készülék beszerzése. Ha megelégszünk egy egyszerűbb darabbal, ez is kijön néhány ezer forintból, de a komoly, légtisztító funkcióval is ellátott párásítók ára akár 100.000 Ft is lehet.

Mit tegyünk, ha hirtelen nincs kéznél a párásító, de a gyerek náthás, köhög vagy egyszerűen csak túl száraz a babaszoba levegője?

Először is, ne aggódjunk, mert számos alternatív párásítási módszer létezik. Ezek többsége még pénzbe sem kerül.

Bár nem a legszebb babaszoba dekoráció, de teregessük ki a mosott ruhát a babaszobában! A mosott ruhából száradás közben sok víz távozik. Ha éppen nem mostunk, akkor nedvesítsünk be alaposan pár nagyméretű törölközőt, és ezt teregessük ki a babaszobában.

A párologtató tálcák vagy radiátorra felakasztható kerámiapárologtatók is segítenek. Itt arra érdemes figyelni, hogy a szabad vízfelület minél nagyobb legyen. És persze ne feledkezzünk meg róla, hogy a párologtatót rendszeresen utántöltsük!

Ha szeretjük a növényeket, nyert ügyünk van. A nagy vízigényű növények levelei sok vizet párologtatnak el. Telepítsünk minél több vízigényes növényt a babaszobába!

Néhány nagy vízigényű szobanövény:

> bambuszpálma (Chamaedorea elegans)
> fészektőrózsa (Nidularium innocentii)
> szobapáfrány (Nephrolepis exaltata)

Mielőtt növényültetésbe kezdenénk, mindenképpen győződjünk meg róla, hogy a gyerekbiztos szobanövényt választottunk!

Tartalomhoz tartozó címkék: blog