Egy gyerekszoba hangulatát remekül meg lehet alapozni a gyönyörű falfelületekkel. A tapétázás és a festés mellett a falmatricák is nagy népszerűségnek örvendenek, hiszen egyszerűen frissítheted fel velük a gyerekszoba légkörét anélkül, hogy egy nagyobb, költséges átalakításba kezdenél. A matricák önmagukban és a másik két faldíszítési technikával is jól mutatnak, de valójában rengeteg módja van a felhasználásuknak. A bútorok felületén is népszerűek, valamint kreatív alakzatokban is felkerülhetnek a gyerekszobába, a nappaliba vagy az előszobába. De a tapéták helyettesítésére is kiválók, hiszen szabályos, ismétlődő mintát követve is beboríthatsz velük egy vagy akár több kisebb-nagyobb felületet is.
Ebben a blogbejegyzésben összegyűjtöttünk minden hasznos információt, amelyre szükséged lehet a falmatrica megvásárlása előtt és után: inspirációként egy csokorba szedtük, melyek a legnépszerűbb minták a fiús, a lányos és a gendersemleges szobákban; adunk néhány tippet, hogyan vegyítsd a másik két faldíszítési technikával, a festéssel és a tapétázással; illetve a felragasztással és leszedéssel kapcsolatban is megosztunk Veled néhány trükköt.
Gyerekszoba falmatricák fiúknak
Habár nincs semmiféle szabály kőbe vésve arra vonatkozóan, hogy egy-egy falmatrica inkább fiús vagy lányos gyerekszobába illik, létezik néhány stílus és szín, amely általában a kis- és nagyfiúk tetszését nyeri el. A tapasztalataink és a vásárlóink visszajelzése alapján a következő opciókat nyugodt szívvel ajánljuk.
1. Állati menő falmatricák
Amellett, hogy az állatos minták a gyerekszobában rendkívül hangulatos légkört teremtenek, még a gyerekek közérzetére is jótékony hatást gyakorolnak. Ugyanis a természetközeli (érzést keltő) enteriőrök enyhítik a szorongást, ezt a végeredményt pedig – a növények, a zöld színek és a nyers fa bútorok mellett – az állatos falmatricák segítségével is elérheted. De ez még nem minden: ezek a falmatricák arra is kiválóak, hogy a gyerekek már egészen fiatalon megkedveljék a legkülönbözőbb lényeket. És ez miért fontos? Mert az állatszerető gyerekek általában sokkal empatikusabb tinédzserré, felnőtté cseperednek, illetve az is jellemző, hogy elfogadóbbak és nyitottabbak lesznek.
Az állatos falmatricákról általánosságban elmondhatjuk, hogy gendersemleges dekorációnak számítanak. Azonban van néhány állatfaj, valamint apró részlet, amelyek a fiúk körében örvendenek nagy népszerűségnek. Az erős oroszlán; a kecses gepárd, illetve leopárd; a krokodil, a ravasz róka és természetesen a lenyűgöző dinoszauruszok – csak néhány példa azokra az állatokra, amelyekért a fiúk jellemzően rajonganak. Az állatos falmatricák másik nagy előnye, hogy a babák és nagyfiúk számára is megtalálod a megfelelő darabokat. A kicsiknek a cukibb, rajzosabb stílusban ábrázolt állatfigurákat ajánljuk, míg a nagyobb azokat a termékeket kedvelik jobban, amelyek már nem olyan "babásak", és élethűen jelenítik meg az állatokat.
2. Hagyományos fiús színek
Habár a falmatrica egyik nagy előnye, hogy segítségével könnyen, gyorsan és költséghatékonyan alakíthatod át a gyerekek birodalmát látványos mértékben, sokan kedvelik az olyan kortalan mintákat, amelyek hosszú éveken keresztül díszíthetik a gyerekszobát. Erre tökéletesek a geometrikus alakzatok, valamint a szabálytalan foltok. Hogyan teheted ezeket az örökzöld darabokat egy kicsit fiúsabbá? Az ügyes színválasztással. A hagyományosan fiúsnak bélyegzett színek – például a kék, a zöld és a sötétbarna – önmagukban, monokróm színösszeállításban vagy egymással keverve is csodásan mutatnak, de neutrális színekkel, fehérrel, szürkével vagy feketével is nyugodtan vegyítheted őket.
A geometrikus alakzatok, valamint a foltok azért (is) népszerűek, mert rendkívül kreatívan felhasználhatóak. Ha az aktuális alakzatot meguntátok, akár új formációban is felragaszthatjátok vagy tovább alakíthatjátok a kedvenc mintájú falmatricátokat egy-egy új csomaggal kiegészítve.
3. Világutazásra fel!
A kis- és nagyfiúk körében nagy népszerűségnek örvendenek azok a falmatricák is, amelyek az utazáshoz – például a különböző járművekhez, táborozáshoz vagy távoli országokhoz – köthetők. Mi az, amit biztosan imádni fognak? Az autók, repülők, hőlégballonok, hajók, tengeralattjárók, űrsiklók és rakéták, valamint a sátrak, hófödte hegyek is biztosan sikert aratnak majd.
Ezek az elemek remekül keverhetők az előző kategóriákkal is – a sátorhoz remekül illenek az erdő állatai, a vízi járművekhez pedig a tenger élővilága, valamint a kék és zöld szín.
Gyerekszoba falmatricák lányoknak
Természetesen, ha a kislányod rajong a dinoszauruszokért vagy a kék színért, akkor arra biztatunk, ne félj a "klasszikusan" nem lányos színekből/mintákból álló matricacsomagoktól sem. De amennyiben igazi csajos csaj hírében áll, akkor a következő három kategória remek választás lehet.
1. Állati cuki falmatricák
Korábban már említettük, milyen pozitív hatásai lehetnek annak, ha egy állatos falmatrica mellett teszed le a voksod. Akárcsak a fiúknál, úgy ebben az esetben is kijelenthetjük, hogy van néhány állatfaj, valamint apró részlet, amely a lányok körében örvend nagy népszerűségnek. Ilyen például az imádnivaló nyuszi, a pelyhes kiskacsa, a kecses őzgida, a lepkék és a madarak. Valamint itt is érvényesül az állatos falmatricák másik nagy előnye: az, hogy a babák és nagylányok számára is megtalálod a megfelelő darabokat. Ahogy már említettük: a kicsiknek a cuki, rajzosabb stílusban ábrázolt állatfigurákat ajánljuk, míg a nagyobb gyerekek azokat a termékeket kedvelik jobban, amelyek már nem olyan "babásak", és élethűen jelenítik meg az állatokat.
2. Klasszikus lányos színek
Az örökzöld darabokat, az egyszerű geometrikus vagy stilizált mintákat is könnyen „lányosabbá” varázsolhatod: a titok a rafinált színválasztásban rejlik. A hagyományosan femininnek bélyegzett színek – például a rózsaszín, a narancs- és citromsárga, valamint a pasztell árnyalatok – önmagukban, monokróm színösszeállításban vagy egymással keverve is csodásan mutatnak, de neutrális színekkel, fehérrel vagy szürkével is nyugodtan párosíthatod őket.
3. Virágba borult falak
A virágok iránti rajongás nemcsak a gyerekekre jellemző, hiszen egy csodaszép csokorral felnőttként is könnyen le lehet venni minket a lábunkról. Nem véletlen, hogy a virágminta a divat-, illetve a lakberendezési trendekben is évről-évre visszaköszön: esztétikus, természetközeli hangulatot, kellemes légkört teremthetünk vele. Természetesen a gyerekszobában is nagyon jól mutat a virágos faldekoráció! Borítsd be az egyik falat virágos tapétával, a többi falfelületet pedig díszítsd egy-egy virágos falmatricával. Vagy szimplán használj csak falmatricát a falak és/vagy bútorok díszítésére!
Ahogy már említettük, a virág motívum hihetetlenül sokrétű: az apró, egymásba fonódó virágokkal például vintage hatást is elérhetsz. De akkor is számíthatsz a virágos falmatricákra, ha inkább a modern stílusok felé húz a szíved. Hiszen azok az egyszerű vonalrajzok, amelyek virágokat ábrázolnak, jól illenek egy minimalista gyerekszobába is. Természetesen a nagyobb méretű matricáktól sem kell megijedned, sőt, mi arra buzdítunk, hogy a virágmotívumhoz bátran párosíts állatos matricákat is! Ezzel még inkább természetközeli hangulatot varázsolhatsz az enteriőrbe.
Gendersemleges falmatricák a gyerekszobába
A gendersemleges vagy uniszex falmatrica tökéletes választás, ha a gyerekeknek nem szeretnél hagyományos "fiúsnak" vagy "lányosnak" kikiáltott dekorációt, és persze akkor is, ha különböző életkorú vagy nemű gyerekek osztoznak ugyanazon az egy szobán. Hiszen egy süniért, egy napocskáért vagy egy látványos geometrikus mintasorért mindenki odalesz majd (sőt, még Te is)!
1. A neutrális árnyalatokkal sosem nyúlhatsz mellé
Köztudott, hogy van néhány olyan szín, amelyről kifejezetten arra asszociálunk, hogy kislányos vagy kisfiús szobába illik-e. A legjobb példa erre a rózsaszín és a kék, de sokan a pirosat és a zöldet is ebbe a kategóriába sorolnák. Azonban nagyon egyszerűen el tudod kerülni, hogy a szín alapján azonnal megbélyegezzék a gyerekszobát: csak keress olyan árnyalatokat, amelyek egyik nemhez sem kötődnek szorosan. A fehér, a szürke, a fekete, valamint a neutrális színek (azaz a bézs és a barna különböző árnyalatai) is tökéletesek erre, valamint a sárga is nagyon népszerű uniszex választás.
Természetesen az is remek megoldás, ha vegyíted a fiús és lányos színeket – ebben az esetben ajánlott a halványabb vagy pasztellesebb árnyalatokat keresned, mert a harsányabb színekkel könnyebben belefuthatsz abba a hibába, hogy esetleg nem harmonizálnak egymással. Azonban az erősebb színekről sem kell feltétlenül lemondani, ebben az esetben viszont érdemes melléjük egy-egy semlegesebb (pl. szürke vagy bézs) árnyalatot választani. Például egy pasztellkék - halvány rózsaszín vagy egy menta - szürke, esetleg egy sötétzöld - bézs páros mindig jó választás.
2. Semleges minták, amiket mindenki imád
Amíg a masni és a kisautó alapvetően meghatározza, hogy fiúnak vagy lánynak szánjuk a szobát, addig a legtöbb mintáról nyugodtan elmondhatjuk, hogy uniszexek. Ezek legtöbbször olyan minták, amelyek mindkét nem szobájában (vagy akár egy közös fiú-lány testvér szobában) is remekül megállják a helyüket: ilyenek a csillagok, a felhők vagy a különböző állatok.
Az állatos falmatricák között csak néhány olyat találsz, amely kifejezetten egyik vagy másik kategóriába sorolandó. Ilyen például a pillangó vagy a dinoszaurusz – bár itt megjegyezném, hogy én, a cikk írója, lány létemre éltem-haltam a dinókért és szenvedélyesen gyűjtöttem őket, így az egész fiús vagy lányos állat kérdést úgy ahogy van, el is felejthetjük. Inkább úgy fogalmaznánk, hogy a falmatrica stílusa, valamint az apró részletek tehetik fiússá vagy lányossá az állatos falmatricákat. Például egy masnit viselő állat biztosan a lányok szívébe lopná be magát, míg egy kocsit vezető macival valószínűleg a fiúkat tudnánk levenni a lábukról. Azonban egy (mindenféle genderre utaló jegyet nem viselő) állatról, például egy nyusziról, egy őzről, egy mókusról vagy kengururól nehéz lenne kijelenteni, hogy valamelyik nemhez kapcsolódik. Vagyis bátran díszítheted ilyen falmatricákkal a szobát, ha gendersemleges környezetet szeretnél teremteni!
Azonban meg kell jegyeznünk, hogy miközben a gyerekek felcseperednek, a csillagos, felhős és állatos falmatricák az évek múlásával elveszthetik varázsukat, hiszen nagyfiúsabb/nagylányosabb mintákra vágynak már. Ilyenkor (is) jöhetnek jól a geometrikus mintájú falmatricák, amelyeket a kicsit nagyobb gyerekek kedvelnek inkább – ráadásul neked is egyszerűbb lesz a helyzeted, mert ebben az esetben csak a színekre kell majd figyelned. Csak kövesd az előző pontban leírtakat: válaszd ki a harmonizáló árnyalatokat, ragaszd fel őket a fal- vagy bútorfelületekre, és már el is készült a meseszép uniszex gyerekszoba dekoráció.
3. Keverd a klasszikus értelemben vett fiús és lányos elemeket!
De miért ne díszíthetné a falat egy kék masni vagy egy rózsaszín autó, ami teljesen szembefordul a klasszikus értelemben vett normákkal? Egyszerűen kezeld szabadon a gender témát: bátran párosítsd a lányos színeket és mintákat a fiús elemekkel, vagy fordítva. Hiszen miért ne boríthatnák az égboltot rózsaszín, kék, arany és menta színű csillagok? Miért ne alkothatna tökéletes párost egy rózsaszín lufiba kapaszkodó nyuszi és egy zöld bukósisakot viselő, repülőgépet vezető elefánt? Vagy miért ne vigyázhatna – az egyébként fiúsnak tartott – medve cuki kiskacsákra egy kislány szobájában?
Őszintén bevalljuk, nekünk semmi ellenérvünk nincs, ami ezt akadályozná! Úgyhogy nyugodtan engedd, hogy a fantáziád szabadon szárnyaljon és ne hagyd, hogy a hagyományos normák határokat szabjanak a gyerekszoba berendezése közben! Fentebb már felsoroltunk néhány példát a hagyományos fiús és lányos matricákra – meríts ezekből inspirációt és vegyítsd őket bátran, ha több gyerkőc osztozik egy szobán.
Minden, amit a falmatrica felragasztásáról és leszedéséről tudnod kell
Amennyiben az első lépésen már túlestél – azaz megtaláltad a szívedhez legközelebb álló falmatricá(ka)t –, akkor jöhet a következő teendő: kicsit jobban utánajárni annak, hogyan kell felapplikálnod őket a kiválasztott felületre. Először érdemes egyben olvasni a leírást, majd (ha később elbizonytalanodnál a procedúra közben), újra visszatérni egy-egy ponthoz, hogy biztosan tartós és mutatós legyen a végeredmény.
Hogyan rakjam fel a falmatricát a gyerekszoba falára?
Sokan megijednek attól a gondolattól, hogy a falmatricákat saját kezűleg helyezzék fel a falfelületre. Most megmutatjuk, hogy nem érdemes tartani tőle, hiszen csak néhány apróságra kell ügyelni ahhoz, hogy a végeredmény kiváló minőségű legyen. A falmatrica felhelyezése valójában gyerekjáték, ha követed ezt a 3 lépéses útmutatót!
-
Felület előkészítése:
Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy a falmatricák kizárólag zsír- és pormentes, tiszta és tökéletesen száraz felületen tapadnak meg tökéletesen. Vagyis mielőtt nekilátsz a munkának, egy antisztatikus portörlővel seperd végig a falfelületet, amin dolgozni fogsz. A portörlő összeszedi nemcsak a port, hanem a szöszöket is.
Ritka, hogy egy falfelület zsíros legyen – de ha nem falfelületet, hanem ajtót vagy egy bútort szeretnél falmatricával díszíteni, akkor érdemes meggyőződni róla, hogy nincsenek kéz- vagy ujjlenyomatok rajta. Ha ilyet látsz, valamilyen jó zsíroldó tulajdonságú tisztítószerrel mosd le a felületet! Erre a célra tökéletesen megfelel a mosogatószer is. A lemosás után töröld szárazra, és várj, amíg a megtisztított felület tökéletesen szárazzá válik. Ha ezt elhalasztod és azonnal nekiesel a ragasztásnak, akkor szinte biztos, hogy a falmatrica nem tapad majd meg rajta vagy hamar le fog peregni. Pontosan emiatt javasoljuk azt is, hogy ha frissen festettétek a falat, akkor legalább 1 hetet (de inkább kettőt) várjatok, amíg csontszáraz nem lesz a felület és csak utána álljatok neki a matricázásnak. -
A minta megtervezése:
A klasszikus, sok darabból álló kisebb falmatrica csomagok mellett léteznek nagyméretű, "életképeket" ábrázoló falmatricák is. Bármelyiket is választottad, az biztos, hogy előre végig kell gondolnod, hogy a szoba melyik részére kerül a falmatrica. Ha a kisebb darabok mellett teszed le a voksod, akkor két lehetőséged van: egy szabályos mintarendszert hozol létre, vagy absztrakt (szabálytalan) formában helyezed fel őket a kiszemelt felületre.
Sokat segíthet, ha minden darabot kivágsz és egy papíralapú ragasztószalaggal (hasonló, mint a cellux, de nem hagy nyomot) felragasztod őket, hogy távolabbról is megnézhesd, hogyan fest majd a végeredmény. Amennyiben az első ötlet nem olyan mutatós, mint gondoltad, még könnyedén tudsz módosítani rajta. Amint minden egyes falmatricának megvan a végleges helye, jelöld meg grafit ceruzával a falon – a ceruza nyomát egy radírral könnyel eltávolíthatod majd az elemek felhelyezése után. (A felragasztáshoz akár sablont is használhatsz – ezt a módszert lejjebb bővebben bemutatjuk.) -
Falmatrica felvitele:
Ha megtervezted, hogy melyik matrica hova kerüljön, már csak fel kell őket tenned a falra. A kisebb méretű babyberry és JUSTa falmatricák úgy működnek, mint egy hagyományos matrica: egyszerűen lehúzod az ívről és felragasztod a falra. A nagyobb méretű Lilipinso falmatricák viszont egy applikáló fóliával vannak ellátva, hogy még precízebben tudjad őket felhelyezni: ehhez egy részletes leírást találsz lejjebb. Ne ijedj meg, csak leírva hangzik ilyen összetettnek, valójában nagyon egyszerű és élvezetes feladat lesz felragasztani a matricákat! -
Utolsó simítások:
Ezt értsd szó szerint: amikor felkerültek a matricák a falra, finoman simítsd át a kezeddel! Ezzel az utolsó lépéssel biztosítod, hogy a falmatrica minden négyzetcentimétere egyenletesen tapadjon. Vigyázz, hogy az ujjaid tiszták legyenek, ne hagyjanak foltot a már felragasztott falmatricán! A mintákat mindenhol simítsd át, különösen a széleken, ahol még fontosabb a biztos tapadás. Így hosszú ideig fennmaradnak ott, ahova ragasztottad őket.
Hogyan használjam a sablont a falmatrica felragasztásához?
A JUSTa termékei között olyan geometrikus minták is találhatók, amelyek nem igényelnek pontos méricskélést, mégis tökéletesen szabályos alakzatban tudod feltenni őket – ilyenek a pöttyök, a háromszögek vagy akár a stilizált Lego figurák. Ugyanis Juca és Roli a klasszikus falmatrica csomagokba egy sablont is elhelyezett, amely segítségével pikk-pakk elkészítheted a tökéletes mintát! Hogyan kell ezeket használni? Ezt is eláruljuk.
Először vágd ki a barna szaggatott vonallal jelölt formákat a lapból és ezzel meg is kaptad a sablont! Ezután tisztítsd meg a használni kívánt felületet, majd – ahogy korábban már említettük – töröld szárazra és jöhet is az alábbi 4 egyszerű lépés:
- Mérd fel a leendő minta alját minimum két helyen a falra, majd kösd össze festőszalaggal! Ez lesz a segédvonal, ami segít, hogy a végeredmény még véletlenül se legyen ferde.
- A segédvonalhoz igazítva ragaszd fel a bal alsó matricát!
- A sablont illeszd a matricához és a segédvonalhoz, majd az ellenkező sarokba ragaszd fel a következő matricát! Ezután a sablont a vonal mentén tolva haladj egészen a mintát lezáró jobb alsó darabig!
- A sablont mindig igazíts a matricákhoz, haladj soronként és tartsd az egyenest!
Hogyan ragasszam fel a nagyméretű falmatricákat?
Amennyiben egy méretesebb üres falfelületet szeretnél dekorálni, úgy nagyobb falmatricát is nyugodtan választhatsz. Ebben az esetben egy kicsit eltér a felhelyezés folyamata, hiszen nem sok apró mintával, hanem egyetlen (vagy néhány) nagy matricával dolgozol. Nézzük a lépéseket!
-
Felület előkészítése:
Az első lépés itt is ugyanaz: a fentebb leírt utasítások szerint tisztítsd meg azt a falat, ahova a matricát szeretnéd ragasztani! - Tervezés:
Próbáld a kiszemelt falfelületre a matricát (bontatlan állapotban) és jelöld be a falon a helyét. Ehhez jó, ha segítséget kérsz! Kérd meg a párod vagy egy barátod, hogy tartsa oda a matricát a falra, ahova ragasztani szeretnéd. Lépj kissé távolabb, szemléld az egész szobát egyben! Nézd meg az arányokat, a távolságokat, a szimmetriát! Amennyiben más kompozícióban szeretnéd feltenni a matricát, mint ahogy az íven szerepel, óvatosan vágd szét a mintákat egymástól! A mintákat nem szükséges szorosan a vonal mellett körbevágni, mert a gyártás során már minden egyes elemet precízen körbevágtak külön-külön. - Falmatrica felbontása:
Terítsd ki a matricát egy sima felületre úgy, hogy a minta és az áttetsző applikáló lap nézzen felfelé! Egy száraz ruha vagy egy plasztik kártya segítségével simítsd fel erőteljes nyomással az áttetsző applikáló lapra a mintákat úgy, hogy simán, légmentesen illeszkedjenek a hordozó papírra!
Ezek után fordítsd meg fejjel lefelé és lassan, óvatosan kezdd el szétszedni! A hordozó, vastagabb papírt húzzad minél nagyobb szögben úgy, hogy utána a minta az applikáló lapra hiánytalanul átragadjon. Ha véletlenül egy-egy motívum nem tapadt át az applikáló lapra, csak gördítsd vissza, és erősen nyomd fel újból! Érdemes a rövidebbik oldalról elkezdeni a szétbontást. Nagyobb mintáknál úgy is csinálhatod, hogy csak az elejét szeded szét, azt felragasztod a falra, majd utána fokozatosan választod szét a lapokat egymástól. - Falmatrica felragasztása:
Tedd a szétbontott falmatricát a megjelölt helyre, és lassan, fokozatosan egyik végétől a másik felé haladva, mindig kifeszítve ragaszd fel a mintát a falfelületre! Egy száraz ruha vagy egy plasztik kártya segítségével nagyon erős nyomással simítsd át, de csak a mintás részt, hogy minél jobban felragadjon a matrica a falra. Figyelj rá, hogy a minta alatt ne maradjanak légbuborékok és gyűrődések!
Utána szépen lassan, fokozatosan, nagyon óvatosan és minél nagyobb szögben húzd le az applikáló lapot! Ha véletlenül egy-egy motívum nem ragadt fel a falra, csak gördítsd vissza és erősen nyomva ragaszd fel újból. - Utolsó simítások:
Végezetül, ha leszedted teljesen az applikáló lapot, akkor tiszta ujjal, finoman, óvatosan simítsd át a mintákat egészen, különös tekintettel a szélekre.
Áthelyezhetem-e másik helyre a falmatricát a felragasztás után?
Mivel a babyberry kínálatában megtalálható falmatricák mindegyike strapabíró, magas minőségű alapanyagból készült, ezért nemcsak könnyen feltehetőek, hanem a fal sérülése nélkül visszaszedhetőek is. Fontos azonban megjegyezni, hogy amennyiben a fal festése rossz minőségű (gyenge a vakolat), akkor a falmatrica leszedésekor a fal felülete is sérülhet, amiért nem tudunk garanciát vállalni!
Tapasztalataink szerint azonban egy megfelelően festett falról a falmatricák sérülés és folt nélkül eltávolíthatóak. Alapvetően a falmatricák egy felragasztásra készülnek, de a vásárlóink visszajelzései alapján tudjuk, hogy adott esetben újra át is helyezhetőek. Természetesen nagyon fontos, hogy mindig óvatosan bánj velük, lassan húzd le őket a régi helyükről. Segítséget lehet, ha egy kicsit felmelegíted őket, mert így sokkal könnyebben leválnak a falról. Ehhez használj hajszárítót, de ne fújj rá forró levegőt túl közelről, mert akkor roncsolódhat, megolvadhat a falmatrica. Inkább kicsit távolabbról irányítsd rá a hőt, és addig fújd rá, amíg finom mozdulattal le tudod fejteni a felületről.
Harmonikus gyerekszoba: dekorálj színben passzoló falmatricával és gömblámpával!
A Cotton Ball Lights gömblámpák sikerének titka abban rejlik, hogy dekorációként, hangulatvilágításként és éjjeli fényként is megállják a helyüket. Ráadásul ez a termékünk a gyerekszobában, a nappaliban, de igazából a lakás bármely helyiségében remekül mutat. Nappal egyszerű dekorációként csinosítják otthonunkat, ám az est leszálltával egy gombnyomásra hangulatvilágításként vagy éjjeli fényként funkcionálnak. Hasonlóan népszerűek a JUSTa falmatricák, amelyek kiváló minőségű német falfóliából készülnek. Ez egy vékony, rugalmas anyag, emiatt a minták szépen rásimulnak az egyenetlen felületekre is, ezzel festett hatást keltve.
Ha rajongsz a vidám és harmonikus dekorációkért, akkor remek hírünk van számodra: nem kell azzal fáradoznod, hogy összeállítsd a színes falmatricákhoz tökéletesen passzoló gömblámpa füzért. Ugyanis a JUSTa x Cotton Ball Lights kollekcióban olyan szetteket találhatsz, amelyeket kifejezetten egy-egy színes falmatrica csomaghoz terveztünk: a Margo, a Theo, az Olly, a Molly, a Frankie, a Freddie, a Jack és a Jill nevet viselő, geometrikus mintákból álló falmatrica csomagok saját gömblámpa füzér társakat kaptak.
Természetesen ezekre termékekre ugyanazok a tulajdonságok jellemzőek, mint a hagyományos Cotton Ball Lights füzérekre: 10, 20 vagy 35 darabos izzósor is választható. Környezetvédelmi okok miatt már csak olyan kábeleket találsz meg a kínálatban, amelyek USB végződéssel készülnek. Tehát csak egy általános USB-konnektor átalakítóra (ugyanaz, mint amit a mobiltelefon töltőkhöz is használunk) vagy egy power bankra lesz szükséged és a gömblámpa füzér máris készen áll a beüzemelésre: így a gömblámpa 2 az 1-ben működik, és te döntheted el, hogy hálózati áramforrásról szeretnéd üzemeltetni vagy USB töltőről. Ha nincs otthon USB átalakítód, akkor tőlünk adaptert is vásárolhatsz mellé: ennek az ára 1.000 forint és a termékek adatlapján a legördülő menüben tudod kiválasztani, hogy kérsz-e. Fontos, ha ezt nem teszed meg, akkor az adapter nem kerül bele a csomagodba! Ráadásul elég csak néhány mozdulattal becsavarnod a gömböket az izzókra és készen is van a fényfüzéred. Erről egy videót is találsz a babyberry YouTube-csatornáján (a felvételen éppen a Theo gömblámpa szett látható).
Tapéta + falmatrica + falfesték: a különböző technikák vegyítése
Végül, de nem utolsó sorban, úgy gondoltuk, fontos néhány szót ejtenünk arról, hogy tapétázás-festés-falmatricázás szentháromsága milyen sok opciót kínál – erre mutatunk most néhány ötletet.
A tapétázás egyik legfontosabb szabálya, hogy jó minőségű terméket válasszunk. Hiszen lehet akármennyire gyönyörű egy minta, ha könnyen szakad vagy nehezen felhelyezhető, akkor könnyen előfordulhat, hogy nem azt a végeredményt kapjuk, amire számítottunk. A jó minőségű tapéták ára ugyan magasabb lehet, de ez egy olyan dekorációs elem, amire mindig megéri befektetni. Ha kifejezetten nagy felületet szeretnénk dekorálni, akkor érdemes más díszítő elemekkel kombinálnunk a tapétát – a falfestékek és a falmatricák bevonásával igazán különleges hangulatot varázsolhatunk a gyerekszobába úgy, hogy közben költséghatékonyak is maradunk.
Miért érdemes ezt a három technikát egy szobán belül együtt alkalmazni?
-
olcsóbb, mintha az egész szobát tapétával borítanánk be
-
kiemelhetünk vele szobarészeket, részleteket
-
nyugodtan szárnyalhat a kreativitásunk
-
egyedibbé tehetjük a szobát
-
ha megunjuk/megunják a gyerekek, könnyebben, gyorsabban és olcsóbban átalakíthatók utólag is
Részletezzük egy kicsit az egyes pontokat. Olcsóbb? Persze, hiszen nem 4 (vagy akár még több) falat kell teljesen betapétáznunk, hanem csak egyet / kettőt. Ezzel jó pár tekercs árát megspóroljuk magunknak. A többi falra felkerülő festéket vagy matricá(ka)t pedig olcsóbban megvásárolhatjuk. Ezzel el is érkeztünk a következő ponthoz: a kevesebb tapéta tökéletes arra, hogy a szoba bizonyos részeire nagyobb hangsúlyt fektessünk. Ha minden fal egy halvány színben pompázik, de az ágy mögött vagy a kiugró részen tapétát használunk, akkor rögtön minden szem oda fog szegeződni.
A szoba teljes tapétázása igazán megköti a kezünket, ezzel szemben a különböző technikák vegyítése közben szabadon szárnyalhat a képzelőerőnk. Ne aggódj, ha a kreativitásod nem tartod a legerősebb tulajdonságodnak: a Pinteresten rengeteg ötlet között szemezgethetsz és választhatod ki azokat a megoldásokat, amik neked a legjobban tetszenek. Persze nem biztos, hogy az ott látott gyerekszobát egy az egyben le tudod másolni – de valljuk be, erre nincs is szükség –, viszont így a végeredmény biztos, hogy egy teljesen egyedi gyerekszoba lesz, aminek sehol a világon nincsen párja.
Végül elérkeztünk az utolsó ponthoz: a szoba átalakításához. Mindannyian tudjuk, amilyen gyorsan felcseperednek a picik, olyan gyorsan változik az ízlésük is. Babaként még a mi döntésünk, milyen szobát tervezünk a kicsiknek, de az idő előrehaladtával egyre több beleszólásuk lesz nekik is. A régi dizájn már túl babás és nem elég nagyfiús/nagylányos? Lehet, hogy néhány apróbb változtatással is megússzuk: például csak a falmatricákat kell lecserélnünk, amit pikk-pakk megoldhatunk. De még mindig egyszerűbb az 1-2 falon lévő nyuszis tapétát egy pöttyösre cserélni, mintha az egész szobát kellene újra tapétázni.
Persze ilyenkor jogosan vetődik fel a kérdés, hogy összeillő termékeket nem mindig egyszerű találni. Éppen ezért szeretjük annyira a francia Lilipinso márkát, mert ők a termékeiket úgy tervezik, hogy egy kollekción belül azonos tematikájú és stílusú tapétákat és falmatricákat is találunk. Ráadásul a más-más kollekciók sokszor egymással is keverhetők, így igazán egyedi birodalmat alkothatunk a gyerekeknek. Alább mutatunk is néhány példát, amik azt bizonyítják, milyen harmonikus környezetet varázsolhatunk a francia márka különböző termékeivel, a tapéta és a falmatrica kombinálásával.
A webshopban még rengeteg mintából válogathatsz, amik között a visszafogott, geometrikus formáktól, az állatos figurákon át a csajos rózsaszín vagy a vagány fiúsabb kollekcióig mindent megtalálsz.
Végezetül néhány információ a Lilipinso tapétáiról.
Megrendelés: a kisebb falmatricák általában készleten vannak nekünk (élőben is megtalálod őket a babyberry showroomban), viszont a nagyobb méretű falmatricákat és tapétákat csak előrendelésre lehet megvásárolni, a szállítási idő pedig kb. 2-4 hét. Szükség esetén a tapétákból szívesen mutatunk mintát is, hogy könnyebb legyen a döntés.
Tapéta anyaga: vlies / non-woven, vagyis növényi rost alapú, gyapotszálakat tartalmazó környezetbarát tapéta (textilszálak és cellulóz keverékéből készül). A papír alapú tapétánál jóval magasabb minőségű, vastag és strapabíró tapéta, amivel sokkal egyszerűbb dolgozni (nem szakad, nem gyűrődik), könnyen feltehető (elég a falat bekenni ragasztóval), tartós, de szükség esetén egy darabban eltávolítható (lehúzható). Nagyon jó a lég- és páraáteresztő képessége, így nem penészedik.
Tapéta mérete: 1 tekercs 50 cm széles és 10 méter hosszú. A tapéták rendelésre készülnek, és a különböző időpontokban gyártott tapéták között árnyalatnyi eltérések lehetnek. Így javasoljuk, hogy a pontosan kiszámolt mennyiségre érdemes kb. 10%-ot ráhagyni és ennyivel többet rendelni egyszerre.
Minta ismétlődés: általában 50 cm-enként, de ez egyes mintáknál változhat
Tapéta felrakása: a csomagnak nem része a tapétaragasztó, a tapétához vlies tapétaragasztót ajánlunk, amivel tényleg nagyon egyszerű a tapéta felrakása (a technikai útmutatást itt tudod elolvasni)
Ha pedig bármi további kérdésed lenne, nyugodtan írj nekünk a babyberry@babyberry.hu e-mail címre vagy hívj minket a 06 70 319 9824-es telefonszámon, ahol készséggel segítünk a döntésben.