Barion Pixel
Webáruházunkban cookie-kat (sütiket) használunk a még jobb felhasználói élmény érdekében. Adatvédelmi nyilatkozatunkban elolvashatod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Köszönjük!
Kategóriák

Minden, amit a falmatrica felragasztásáról és leszedéséről tudnod kell

Egy gyerekszoba hangulatát remekül meg lehet alapozni a gyönyörű falfelületekkel. A tapétázás és a festés mellett a falmatricák is nagy népszerűségnek örvendenek, hiszen egyszerűen frissítheted fel velük a gyerekszoba légkörét anélkül, hogy egy nagyobb, költséges átalakításba kezdenél. De pontosan hogyan kell felhelyezni őket a falra? Mennyire egyszerű a falmatricát eltávolítani? Vagy felhasználhatod-e őket újra, ha más falfelületet szeretnél dekorálni velük? Ebben a bejegyzésben ezekre a kérdésekre is választ kaphatsz, valamint abban is segítünk, hogyan könnyítsd meg a felragasztás és a leszedés folyamatát.

Falmatrica, a gyerekszobák egyik legnépszerűbb dekorációs eleme

Nem kell sokat gondolkodnunk azon, napjainkban a falmatrica miért jelenik meg olyan gyakran a legkülönbözőbb stílusú gyerekszobákban is: önmagukban és a másik két faldíszítési technikával – a tapétázással és a festéssel – kiegészítve is jól mutatnak. A másik ok, hogy rengeteg módja van a felhasználásuknak. A bútorok felületén is népszerűek, valamint kreatív alakzatokban is felkerülhetnek a gyerekszobába, a nappaliba vagy az előszobába. De a tapéták helyettesítésére is kiválóak, hiszen szabályos, ismétlődő mintát követve is beboríthatsz velük egy vagy akár több felületet. Végül, de nem utolsó sorban időt és energiát is spórolhatsz velük, hiszen nincs szükség egy hosszú és macerás felújításra!

falmatrica gyerekszobába

Hogyan rakjam fel a falmatricát a gyerekszoba falára?

Sokan megijednek attól a gondolattól, hogy a falmatricákat saját kezűleg helyezzék fel a falfelületre. Most megmutatjuk, hogy nem érdemes tartani tőle, hiszen csak néhány apróságra kell ügyelni ahhoz, hogy a végeredmény kiváló minőségű legyen. A falmatrica felhelyezése valójában gyerekjáték, ha követed ezt a 3 lépéses útmutatót!

  1. Felület előkészítése:
    Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy a falmatricák kizárólag zsír- és pormentes, tiszta és tökéletesen száraz felületen tapadnak meg tökéletesen. Vagyis mielőtt nekilátsz a munkának, egy antisztatikus portörlővel seperd végig a falfelületet, amin dolgozni fogsz. A portörlő összeszedi nemcsak a port, hanem a szöszöket is.
    Ritka, hogy egy falfelület zsíros legyen – de ha nem falfelületet, hanem ajtót vagy egy bútort szeretnél falmatricával díszíteni, akkor érdemes meggyőződni róla, hogy nincsenek kéz- vagy ujjlenyomatok rajta. Ha ilyet látsz, valamilyen jó zsíroldó tulajdonságú tisztítószerrel mosd le a felületet! Erre a célra tökéletesen megfelel a mosogatószer is. A lemosás után töröld szárazra, és várj, amíg a megtisztított felület tökéletesen szárazzá válik. Ha ezt elhalasztod és azonnal nekiesel a ragasztásnak, akkor szinte biztos, hogy a falmatrica nem tapad majd meg rajta vagy hamar le fog peregni. Pontosan emiatt javasoljuk azt is, hogy ha frissen festettétek a falat, akkor legalább 1 hetet (de inkább kettőt) várjatok, amíg csontszáraz nem lesz a felület és csak utána álljatok neki a matricázásnak.

  2. A minta megtervezése:
    A klasszikus, sok darabból álló kisebb falmatrica csomagok mellett léteznek nagyméretű, "életképeket" ábrázoló falmatricák is. Bármelyiket is választottad, az biztos, hogy előre végig kell gondolnod, hogy a szoba melyik részére kerül a falmatrica. Ha a kisebb darabok mellett teszed le a voksod, akkor két lehetőséged van: egy szabályos mintarendszert hozol létre, vagy absztrakt (szabálytalan) formában helyezed fel őket a kiszemelt felületre.
    Sokat segíthet, ha minden darabot kivágsz és egy papíralapú ragasztószalaggal (hasonló, mint a cellux, de nem hagy nyomot) felragasztod őket, hogy távolabbról is megnézhesd, hogyan fest majd a végeredmény. Amennyiben az első ötlet nem olyan mutatós, mint gondoltad, még könnyedén tudsz módosítani rajta. Amint minden egyes falmatricának megvan a végleges helye, jelöld meg grafit ceruzával a falon – a ceruza nyomát egy radírral könnyel eltávolíthatod majd az elemek felhelyezése után. (A felragasztáshoz akár sablont is használhatsz – ezt a módszert lejjebb bővebben bemutatjuk.)

  3. Falmatrica felvitele:
    Ha megtervezted, hogy melyik matrica hova kerüljön, már csak fel kell őket tenned a falra. A kisebb méretű babyberry és JUSTa falmatricák úgy működnek, mint egy hagyományos matrica: egyszerűen lehúzod az ívről és felragasztod a falra. A nagyobb méretű Lilipinso falmatricák viszont egy applikáló fóliával vannak ellátva, hogy még precízebben tudjad őket felhelyezni: ehhez egy részletes leírást találsz lejjebb. Ne ijedj meg, csak leírva hangzik ilyen összetettnek, valójában nagyon egyszerű és élvezetes feladat lesz felragasztani a matricákat!

  4. Utolsó simítások: 
    Ezt értsd szó szerint: amikor felkerültek a matricák a falra, finoman simítsd át a kezeddel! Ezzel az utolsó lépéssel biztosítod, hogy a falmatrica minden négyzetcentimétere egyenletesen tapadjon. Vigyázz, hogy az ujjaid tiszták legyenek, ne hagyjanak foltot a már felragasztott falmatricán! A mintákat mindenhol simítsd át, különösen a széleken, ahol még fontosabb a biztos tapadás. Így hosszú ideig fennmaradnak ott, ahova ragasztottad őket.

Hogyan használjam a sablont a falmatrica felragasztásához?

A JUSTa termékei között olyan geometrikus minták is találhatók, amelyek nem igényelnek pontos méricskélést, mégis tökéletesen szabályos alakzatban tudod feltenni őket. Ugyanis Juca és Roli a klasszikus falmatrica csomagokba egy sablont is elhelyezett, aminek segítségével pikk-pakk elkészítheted a tökéletes mintát! Hogyan kell ezeket használni? Ezt is eláruljuk.

Először vágd ki a barna szaggatott vonallal jelölt formákat a lapból és ezzel meg is kaptad a sablont! Ezután tisztítsd meg a használni kívánt felületet, majd – ahogy korábban már említettük – töröld szárazra és jöhet is az alábbi 4 egyszerű lépés:

  1. Mérd fel a leendő minta alját minimum két helyen a falra, majd kösd össze festőszalaggal! Ez lesz a segédvonal, ami segít, hogy a végeredmény még véletlenül se legyen ferde.
  2. A segédvonalhoz igazítva ragaszd fel a bal alsó matricát!
  3. A sablont illeszd a matricához és a segédvonalhoz, majd az ellenkező sarokba ragaszd fel a következő matricát! Ezután a sablont a vonal mentén tolva haladj egészen a mintát lezáró jobb alsó darabig!
  4. A sablont mindig igazíts a matricákhoz, haladj soronként és tartsd az egyenest!

Hogyan ragasszam fel a nagyméretű falmatricákat?

Amennyiben egy méretesebb üres falfelületet szeretnél dekorálni, úgy nagyobb falmatricát is nyugodtan választhatsz. Ebben az esetben egy kicsit eltér a felhelyezés folyamata, hiszen nem sok apró mintával, hanem egyetlen (vagy néhány) nagy matricával dolgozol. Nézzük a lépéseket!

  1. Felület előkészítése:
    Az első lépés itt is ugyanaz: a fentebb leírt utasítások szerint tisztítsd meg azt a falat, ahova a matricát szeretnéd ragasztani! 
  2. Tervezés:
    Próbáld a kiszemelt falfelületre a matricát (bontatlan állapotban) és jelöld be a falon a helyét. Ehhez jó, ha segítséget kérsz! Kérd meg a párod vagy egy barátod, hogy tartsa oda a matricát a falra, ahova ragasztani szeretnéd. Lépj kissé távolabb, szemléld az egész szobát egyben! Nézd meg az arányokat, a távolságokat, a szimmetriát! Amennyiben más kompozícióban szeretnéd feltenni a matricát, mint ahogy az íven szerepel, óvatosan vágd szét a mintákat egymástól! A mintákat nem szükséges szorosan a vonal mellett körbevágni, mert a gyártás során már minden egyes elemet precízen körbevágtak külön-külön.
  3. Falmatrica felbontása:
    Terítsd ki a matricát egy sima felületre úgy, hogy a minta és az áttetsző applikáló lap nézzen felfelé! Egy száraz ruha vagy egy plasztik kártya segítségével simítsd fel erőteljes nyomással az áttetsző applikáló lapra a mintákat úgy, hogy simán, légmentesen illeszkedjenek a hordozó papírra!
    Ezek után fordítsd meg fejjel lefelé és lassan, óvatosan kezdd el szétszedni! A hordozó, vastagabb papírt húzzad minél nagyobb szögben úgy, hogy utána a minta az applikáló lapra hiánytalanul átragadjon. Ha véletlenül egy-egy motívum nem tapadt át az applikáló lapra, csak gördítsd vissza, és erősen nyomd fel újból! Érdemes a rövidebbik oldalról elkezdeni a szétbontást. Nagyobb mintáknál úgy is csinálhatod, hogy csak az elejét szeded szét, azt felragasztod a falra, majd utána fokozatosan választod szét a lapokat egymástól.
  4. Falmatrica felragasztása:
    Tedd a szétbontott falmatricát a megjelölt helyre, és lassan, fokozatosan egyik végétől a másik felé haladva, mindig kifeszítve ragaszd fel a mintát a falfelületre! Egy száraz ruha vagy egy plasztik kártya segítségével nagyon erős nyomással simítsd át, de csak a mintás részt, hogy minél jobban felragadjon a matrica a falra. Figyelj rá, hogy a minta alatt ne maradjanak légbuborékok és gyűrődések!
    Utána szépen lassan, fokozatosan, nagyon óvatosan és minél nagyobb szögben húzd le az applikáló lapot! Ha véletlenül egy-egy motívum nem ragadt fel a falra, csak gördítsd vissza és erősen nyomva ragaszd fel újból.
  5. Utolsó simítások:
    Végezetül, ha leszedted teljesen az applikáló lapot, akkor tiszta ujjal, finoman, óvatosan simítsd át a mintákat egészen, különös tekintettel a szélekre.

Áthelyezhetem-e másik helyre a falmatricát a felragasztás után?

Mivel a babyberry kínálatában megtalálható falmatricák mindegyike strapabíró, magas minőségű alapanyagból készült, ezért nemcsak könnyen feltehetőek, hanem a fal sérülése nélkül visszaszedhetőek is. Fontos azonban megjegyezni, hogy amennyiben a fal festése rossz minőségű (gyenge a vakolat), akkor a falmatrica leszedésekor a fal felülete is sérülhet, amiért nem tudunk garanciát vállalni! Tapasztalataink szerint azonban egy megfelelően festett falról a falmatricák sérülés és folt nélkül eltávolíthatóak. Alapvetően a falmatricák egy felragasztásra készülnek, de a vásárlóink visszajelzései alapján tudjuk, hogy adott esetben újra át is helyezhetőek. Természetesen nagyon fontos, hogy mindig óvatosan bánj velük, lassan húzd le őket a régi helyükről. Segítséget lehet, ha egy kicsit felmelegíted őket, mert így sokkal könnyebben leválnak a falról. Ehhez használj hajszárítót, de ne fújj rá forró levegőt túl közelről, mert akkor roncsolódhat, megolvadhat a falmatrica. Inkább kicsit távolabbról irányítsd rá a hőt, és addig fújd rá, amíg finom mozdulattal le tudod fejteni a felületről.

Kellemes dekorálást kívánunk!

Ha pedig szeretnél még többet megtudni a falmatricákról, olvasd el falmatrica kisokosunkat, amelyben minden kérdésedre választ kapsz a falmatricák felragasztásától és leszedésétől, a megfelelő minta és szín kiválasztásáig!
Tartalomhoz tartozó címkék: blog