Alvás magzatpózban
A kisbaba az édesanyja hasában összegömbölyödve, magzatpózban aludt. Ezért is gyakori, hogy az újszülöttek a megszületésüket követő első pár hétben ösztönösen a magzatpózt próbálják felvenni idekint is.
Ebben úgy tudunk segíteni neki, ha az anyaméhhez hasonló, puha ölelő közeget biztosítunk. Fektethetjük a babát a félbehajtott szoptatós párna közé is, de a legbiztonságosabb megoldás a babafészek.
Alvás hason fekve
Bár sok kisbaba nem szereti, a hason fekvés különösen a hasfájós babák ajánlott. A pozícióból adódóan a szelek könnyebben távoznak hason fekvés közben. Jó megoldás, ha a hasfájós baba hasa alá egy felmelegített meggymagos párnát teszünk. A meleg lazítja a has görcseit.
A hason fekvésnek előnye az is, hogy a pár hónapos babák már képesek a fejüket megemelni, később pedig az alkarjukra támaszkodva kinyomni magukat. Ezzel a nyak és a hátizmok erősödnek, ami fontos lépcsője a mozgásfejlődésnek.
A hason fekvő baba, többet lát a külvilágból, mint háton fekvő társai. Ebben a korban a legtöbb inger a hason fekvő babát éri, ami a mozgásfejlődésre és az idegrendszeri fejlődésre is jó hatással van.
Bár tudományos magyarázat nincs rá, a megfigyelések szerint a hason fekvő csecsemők körében gyakoribb a hirtelen bölcsőhalál. Magyarázzák ezt azzal is, hogy a hason alvó baba mélyebben alszik, akár olyan mélyen, hogy elfelejt levegőt venni.
Ilyen esetek is előfordulnak, de gyakoribb, hogy a nem megfelelő babaágynemű miatt fullad meg a kicsi. Ne zsúfoljuk tele a kiságyat mindenféle textíliával!
Egy kemény, lehetőség szerint kókusz matracra tegyünk egy pontosan illeszkedő gumis lepedőt. A gumis lepedő szépen kifeszül, nem gyűrődik, nem ráncolódik.
Ha használunk rácsvédőt, az biztonságosan rögzítsük hozzá a rácsokhoz. A legjobb a teljesen körbeérő, 360 fokos rácsvédő. Ezt ugyanis nehezebb lerángatni és alábújni, arról nem beszélve, hogy bármerre forog a baba, mindenhol megvédi a buksiját.
Ezen kívül már csak egy babatakaróra van szükség. Két éves korig nem ajánlott a párna használata, a fulladásveszély és a gerinc kialakulása szempontjából sem.
Alvás háton fekve
A háton fekvő baba szabadon kalimpálhat a kezével, lábával. Ez a mozgásfejlődésének jót tesz, de az alvásnak nem mindig. Brit tudósok kimutatták, hogy a háton fekvő babák éberebben alszanak, és gyakrabban felébrednek, mint akik a hasukon alszanak.
Mégis, a háton fekvést tartják sokan a legbiztonságosabbnak.
- Háton fekve a baba hasa, mellkasa nem nyomódik, így könnyebben jut levegőhöz.
- A baba arca nem találkozik közvetlenül a matraccal, lepedővel, amiben sok mikroorganizmus bújik meg.
- A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy azokban az országokban, ahol a háton fekvést propagálják, kisebb a hirtelen bölcsőhalál aránya.
Alvás oldalt fekve
Ha mind a hason-, mind a háton fekvésnek vannak hátrányai, küszöböljük ki ezt az oldalt fektetetéssel!
Az oldalt fektetés előnye, hogy a baba szabadabban mozog, mint hason. Ha sokat bukik, érdemes így fektetni, mert így a tej nem csorog vissza, kisebb az esélye, hogy félrenyeli. Mindezzel együtt az oldalt fekvő babák között több a has fájós, mint a hason alvók között.
Persze egy önmagát még tartani sem tudó újszülött nem biztos, hogy oldalfekvésben marad. Segíthetünk neki ebben, ha egy összetekert törölközővel megtámasztjuk a hátát, de a korábban már említett babafészek széléhez „támasztva” is jól tud az oldalán feküdni a baba.
Akkor most hogyan fektessük az újszülöttet?
Érdemes az első pár hétben megfigyelni, hogy szeret aludni a baba. Mit neki brit tudósok által végzett kutatások és megfigyeléseken alapuló tapasztalatok! Úgyis úgy fog a legjobban aludni, ahogy neki kényelmes.
Törekedjünk arra, hogy a többféle alvási pozíciót váltogassuk. Ezzel megelőzhetjük a fej deformálódását, vagy a folytonos hason fekvésből adódó lábtartási hibákat.
Figyeljünk arra, hogy a fejét fordítani nem tudó csecsemő ne mindig a fal felé nézzen! Minél több inger éri alvás előtt és után, annál gyorsabban fog fejlődni.