Szoptatás vagy cumisüvegből etetés: az örök vitakérdés
A WHO szerint az anyatej a legideálisabb táplálék a csecsemők számára. Biztonságos, tiszta és olyan antitesteket tartalmaz, amelyek erősebbé teszik immunrendszerét és védelmet nyújtanak számos gyakori gyermekbetegséggel szemben. Emellett az anyatej biztosítja az összes tápanyagot, amelyre a csecsemőnek élete első hónapjaiban szüksége van. A felmérések azt mutatják, hogy az anyatejjel táplált gyermekek általában jobban teljesítenek az intelligenciateszteken, ritkábban válnak túlsúlyossá, valamint a cukorbetegség kialakulásának is kisebb az esélye. Ezért az Egészségügyi Világszervezet azt javasolja, hogy a gyermekek életük első 6 hónapjában kizárólag anyatejes táplálást kapjanak. Azonban mindannyian jól tudjuk, hogy sokaknak – különböző okok miatt – kihívást jelent a szoptatás folyamata, így alternatívát kell keresniük az etetés pótlására vagy kiegészítésére.
A cumisüveges etetés előnyei
Sokan ördögtől valónak tartják a szoptatásról a cumisüvegre való áttérést, azonban ebből a változásból is származnak olyan előnyök, amelyeket hiba lenne figyelmen kívül hagyni.
- Rugalmasság:
A cumisüvegek egyik pozitívuma, hogy bármelyik szülő etetheti a babát. A szoptatás fontos kötődési folyamat, így a cumisüveg segítségével mindkét szülő együtt tölthet egy kis időt a babával és szoros kapcsolatot alakíthat ki vele. - Tejfogyasztás nyomonkövetése:
Amíg a szoptatás közben nagyon macerás figyelemmel kísérni, hogy a pici mennyi tejet fogyaszt el, addig a cumisüveg esetében mindig pontosan tudod, mennyit eszik a baba és elegendő táplálékot kap-e – vagyis nyugalmat tölt el és nem kell amiatt aggódnod, elegendő táplálékhoz jut-e. - Könnyen kombinálható a szoptatással:
Egy jó minőségű cumisüveg alkalmas az anyatej tárolására, valamint a szoptatás és cumisüvegből való etetés kombinálására. Ez rendkívül hasznos lehet, ha túl kevés anyatejet termel a szervezeted vagy egyszerűen csak út közben éhezne meg a baba. A szoptatásról való átállás nem zajlik mindig zökkenőmentesen, de alább ezzel kapcsolatban is olvashatsz néhány tanácsot.
Mikor szoktathatom hozzá a babát a cumisüveges etetéshez?
A cumisüveggel való táplálás már a születéstől kezdve bevezethető. Ha úgy döntesz vagy úgy alakul, hogy nem szeretnéd vagy nem tudod szoptatni a babád, a cumisüveget már az első etetésnél is használhatod. Ha a szoptatás mellett döntesz, de később váratlan nehézségeid adódnak a szoptatással kapcsolatban, akkor is érdemes cumisüveggel pótolni/kiegészíteni az etetés folyamát – ha pedig közben mégis megoldódik a probléma, később visszatérhetsz a szoptatásra. De sok anyuka azért szeretné a babáját hozzászoktatni a cumisüveghez, hogy felkészüljön arra az esetre, ha úgy alakul, hogy távol lesz a babától. Bármelyik helyzet is áll fenn, fontos odafigyelni, hogy mikor és hogyan vezetitek be a cumisüveget!
Tippek, hogyan ismertesd meg a babával a cumisüveget
Fontos megjegyezni, hogy amíg egyes csecsemők már az első alkalommal elfogadják, megszokják a cumisüveget, más babáknak kicsit több próbálkozásra van szükségük. A cumisüveg bevezetésére ezért érdemes egy olyan folyamatként tekinteni, amelyben teljesen természetes, ha becsúszik egy-két hiba. Valójában ezek a balul elsült próbálkozások is hozzájárulnak ahhoz, hogy megismerd a pici preferenciáit és igényeit.
- Használj lassú áramlású cumifejet!
Azért érdemes lassú folyású cumifejet választani, mert így a tej folyása lelassul – pont úgy, ahogy a szoptatáskor. Ha a cumisüveg áramlása túl gyors, könnyen azt tapasztalhatod, hogy pici elutasítja a mellből való etetést és nagyobb érdeklődést mutat a cumisüveg iránt. Hiszen így könnyebben, kevesebb munkával hozzájuthat a finom ételhez. Ha lassú áramlású cumifejből eteted a babádat, könnyebben megmarad a cumisüveg mellett a szoptatás.
- Válassz mellbimbó alakú cumifejet!
A tej kiszívása a cumisüvegből más száj- és nyelvmozgást igényel, mint a szoptatás. Így – ha korábban szoptattad – a babának egy kis időbe telhet, amíg megszokja a változást. Ezt az átállást azonban megkönnyítheted azzal, ha mellbimbó alakú cumifejet választasz, amely alakja és tapintása jól utánozza az anya mellbimbóját. Ezzel minimalizálhatod az úgynevezett "cumizavar" kialakulását.
- Használj anyatejet!
Az anyatejjel táplált csecsemőknél a cumisüveg bevezetése gyakran kicsit hosszabb időt igényel, ezért ne csüggedj, ha az első néhány alkalommal nem zárul sikeresen a próbálkozás! Viszont egy jól bevált trükkel felgyorsíthatod a folyamatot: tegyél anyatejet a cumisüvegbe, valamint egy kicsit kenj a cumifejre is, így a baba ismerős illattal és ízzel találkozik és máris barátságosabbnak találja a cumisüveget. Ahogy hozzászokik a cumisüveges etetéshez, úgy elhagyhatod ezeket a lépéseket, és esetleg kiválthatod az anyatejet tápszerrel.
- Válassz olyan cumit és cumisüveget, amelyeknek megegyeznek vagy nagyon hasonlítanak a fejei!
A cumisüveggel való megbarátkozást segítheti, ha a baba cumizik – de ebben az esetben fontos, hogy a két eszköz feje hasonló legyen, hiszen csak így lesz ismerős a pici számára. A babyberry kínálatában megtalálható BIBS cumisüvegek olyan cumifejjel rendelkeznek, amely pontosan megegyeznek a márka népszerű cumijainak fejével. Vagyis, ha a baba elfogadja a BIBS cumit, valószínűség a BIBS cumisüveggel sem lesz problémája, illetve gyorsabban megszokja, mint más babák.
- Hagyd el a szobát az első etetések közben!
Ha azt tapasztalod, hogy gyermeked visszautasítja az üvegből való szopást, akkor add oda az apukának vagy a nagymamának a cumisüveget és hagyd el a szobát! Sokszor a makacs ellenállás oka, hogy az anya is jelen van és a baba érzi az anyatej illatát. A szoptatáshoz szokott baba – ha erre lehetősége van – szívesebben választja anyukája közelségét, valamint az ismerős szoptatási formát. Abban a pillanatban, amikor az anya nincs a picivel egy szobában, és a másik szülő egyedül van a gyerekkel, sokkal könnyebb lesz sikeresen hozzászoktatni a cumisüveghez.
Megjegyzés: Ha leállsz a szoptatással, nagyon fontos a tej leszívása, hogy megelőzd a tejcsatornák eltömődését, a túltelítődést. Folyamatosan egyre kevésbé ürítsd ki a melled, így fokozatosan leáll majd a tejtermelés is.
Útmutató a legjobb cumisüveg kiválasztásához
-
Válassz antikólika szeleppel rendelkező üveget
A kólika (a babák híres-hírhedt hasfájása) – bár az egészségre nincs káros hatása – a családi békét igencsak felboríthatja. Az antikólika funkcióval ellátott palackok szeleppel (vagy más szellőztető eszközzel) rendelkeznek, amely biztosítja a tej egyenletes áramlását és csökkenti az etetés közben lenyelt levegő mennyiségét. Így kisebb az esélye annak, hogy a babát kellemetlen hasfájás gyötri majd az evést követően. -
Részesítsd előnyben a mellbimbó formájú cumifejet!
Ahogy korábban már említettük, ha kombinálni szeretnéd a szoptatást és a cumisüvegből való etetést, ajánlott a kerek, mellbimbó alakú (cseresznye formájú) cumifej használata. Ha a cumifejet úgy tervezték, hogy alakjában és méretében utánozza az anya mellbimbóját, az hatalmas segítséget nyújt a cumisüveghez való szoktatás folyamata során. -
Válassz üvegből készült palackot a műanyag helyett
A Nature Foodban megjelent tanulmány (2020) szerint a műanyag cumisüvegek használata során naponta több ezer (akár millió) mikroműanyag részecske kerülhet a csecsemők szervezetébe. Ezzel szemben az üveg ellenáll a vegyszereknek és nem oldódnak ki belőle veszélyes méreganyagok, így nem kell attól tartanod, hogy káros vegyszerek vagy mikroműanyagok szivárognak a tejbe, a tápszerbe.
Amennyiben a BIBS cumisüvegjeit választod, emiatt nem kell aggódnod: a márka termékei nagyon tartós, ún. boroszilikát üvegből készülnek, amely egy hő- és törésálló anyag. A boroszilikát üveg nem pattan meg a hirtelen hőmérsékletkülönbségtől (hősokktól), így bátran fagyaszthatod vagy forralhatod, mikrohullámú sütőben melegítheted és mosogatógépben elmoshatod az üveg részét. A boroszilikát üveg másik előnye, hogy tartósabb és keményebb, mint a normál üveg, ezért nehezebb eltörni. Erősebb leejtésekkel és ütésekkel szemben ellenáll, mint a hagyományos üveg. (Megjegyzés: a boroszilikát üveg továbbra is üveg, így természetesen eltörhet, ha túl nagy erőhatásnak van kitéve.)
Sok boldog együtt töltött időt és zökkenőmentes etetéseket kívánunk!