Mi kell egy babaszobába – „must have” darabok
Kiságy, rácsos ágy
A babának valahol aludnia kell. Adjuk meg neki a lehetőséget arra, hogy akár a saját ágyában is megtehesse! Az, hogy hol aludjon a baba, egyrészt elvi kérdés, másrészt a gyakorlatban majd az dönti el, hogy ő hol tud a legnyugodtabban pihenni.
Ha van lehetőséged külön babaszobát kialakítani, akkor mindenképpen vegyél bele egy kiságyat. Az, hogy a baba a rácsos ágyban fog-e aludni, majd eldől, de legalább adj neki esélyt.
Rengeteg fajta kiságy közül lehet választani, és a design is nagyon fontos szempont. De mielőtt elvesznél a gyerekszoba bútorok hihetetlen kínálatában, érdemes szem előtt tartani a kiságy legfontosabb tulajdonságait.
- Kiságy mérete: általában 60x120 és 70x140 cm fekvőfelületű kiságyak kapható. Az első a baba 3 éves koráig, a második akár 6-7 éves koráig használható.
- Matrac magasság állíthatósága: nem mindegy, hogy a gyermeket milyen mélységből kell naponta sokszor kiemelned. Ezért a legjobb, ha a kiságy matracmagassága állítható. Újszülötteknél a legfelsőbb állás a kényelmes, ahogy cseperedik a baba, úgy tudod a matracot 2-3 fokozatban lejjebb tenni.
- Kiságy kombinálhatósága: léteznek pelenkázóval egybeépített kiságyak (ezek elég nagyok), és olyanok is, amik később gyerekheverővé alakíthatók.
Persze a kiságyba kell egy matrac is, lehetőség szerint kemény fekvőfelületet biztosító, mert ez van a baba gerincére a legjobb hatással. Praktikus a kókusz matrac, mert a természetes anyag jól szellőzik, plusz, ha valamilyen baleset történik, akkor a zuhany alatt egyszerűen átmoshatod.
Kell a kiságyba baba ágynemű is. Itt érdemes arra figyelni, hogy természetes anyagból, lehetőség szerint 100% pamutból legyen. Fontos, hogy a lepedő jól illeszkedjen a matracra, és ne gyűrődjön fel, nehogy a baba magára tekerje és baj legyen belőle. Erre a célra a gumis lepedő a legpraktikusabb.
A rácsvédő használatáról megoszlanak a vélemények. Ha úgy döntöttél, hogy szeretnél rácsvédőt használni, akkor érdemes a teljesen körbe érő un. 360 fokos rácsvédőt választani. Már egy egész pici baba is elforog az ágyban, jó ha sehol nem tudja beütni a buksiját. Plusz a rácsvédő arra is jó, hogy a cumi és az éjszakai alvós állat ne potyogjon ki a kiságyból – ezzel értékes alvásidőt spórol meg neked, ahelyett, hogy a sötétben kéne keresgélned.
Pelenkázó
Egy egészséges baba eszik, alszik, kakil. Ha bekakilt, akkor tisztába is kell rakni. Mivel ez napjában többször is előfordul majd, jó, ha nem kell a pelenkázáshoz sokat görnyedni. A baba biztonsága szempontjából is fontos, hogy stabil, elegendő helyet biztosító pelenkázója legyen.
Bár inkább a 80-as években volt divat, ma is létezik olyan kiságy, ami a pelenkázóval egybe van építve. A babaszoba méretétől és alakjától függ, hogy számodra ez a praktikusabb, vagy a különálló pelenkázó. Az is egy helytakarékos megoldás, ha a a kemény aljú pelenkázó lapot ráteszed a rácsos ágyra. Egyébként pelenkázó alátétre a különálló pelenkázónál is szükséged van, hiszen nem fektetheted a babád közvetlenül a hideg és kemény bútorlapra.
Fürdető hely
Régebben szokás volt a babákat a gyerekszobába fürdetni, főként a fűtési szempontok miatt. A kisbaba fürdetéséhez az ideális hőmérséklet 23-24 fok. Ezt ma már könnyedén tudjuk biztosítani a lakás több helyiségében is, sőt, mivel aludni hűvösebb helyiségben jó, praktikusabb, ha a fürdetést nem a babaszobában végezzük.
Ettől függetlenül szükséged lesz egy babakádra, hiszen a néhány hetes csöppség még elveszik a felnőtt fürdőkádban. Rengeteg féle kiskádat lehet kapni. Személyes kedvencünk az összecsukható babakád, amit tárolni is könnyebb, és utazásra is egyszerűen magaddal viheted.
Szekrény a babaruháknak
A legtöbb pelenkázónakjó nagy fiókjai vannak, amik elnyelik a babaholmikat. Egy ideig legalábbis.
A babák úgy nőnek, mint a gomba, ráadásul hamar elpiszkolódik a ruhájuk. Előbb-utóbb azt fogod észrevenni, hogy a gyereknek több ruhája van, mint neked. Jó, ha a mindennap használt bodykat, rugdalózókat, pizsamákat a pelenkázó fiókjaiban tudod tárolni, hiszen itt mindig kéznél lesznek. Érdemes már a babaszoba berendezésénél betervezni egy valódi ruhásszekrényt is, amiben elférnek a kinti ruhák, a téli overálok, és minden más, amit ritkábban, de használni fogtok.
Szoptatós fotel vagy kanapé
Bár sokan ezt kihagyják a felsorolásból, mindenképpen szerezz be egy olyan bútordarabot, amin kényelmesen tudsz ülni. Egy kényelmes fotel segít abba, hogy a baba etetése meghitt alkalom legyen, függetlenül attól, hogy szoptatsz, vagy cumisüvegből eteted.
A fotel karfája legyen kényelmes, és olyan magasságú, hogy a karod meg tudd támasztani benne. Bár viccesen néz ki, a bútorboltban érdemes kipróbálni, hogyan fogod majd a karodba a gyermeked. Vannak babák, akik 30-40 percen át is elnyammognak az ételen. Nem mindegy, hogy ilyenkor a teljes súlyát neked kell tartanod, vagy kényelmesen meg tudod támasztani.
Ha van rá hely, érdemes egy kanapét is elhelyezni a babaszobában. A kanapén fekve is tudsz szoptatni, és összebújva is tudtok aludni. Ha a baba éjszaka sokszor ébred, néha nagyon jól jön egy hely a babaszobában, ahova le tudsz rogyni, ahelyett, hogy félálomban visszacsoszognál a hálószobába.
Mi kell egy babaszobába – „nice to have” darabok
A „nice to have”, azaz „jó lenne, ha lenne” berendezési tárgyak azok, amik igazán meg tudják könnyíteni egy friss anyuka életét. Lehet nélkülük élni, de a kisbaba első néhány hónapja önmagában elég kihívással szembesíti az embert. Miért ne könnyíthetnénk meg a saját dolgunkat néhány praktikus kiegészítővel?
Tárolók minden mennyiségben
A babának sok ruhája lesz. Emellett lesz egy csomó kisebb-nagyobb tárgy, amikre mindennap szükséged lesz. Kezdve a pelenkáktól, a különböző kencéken át az orrszívóig és lázmérőig bezárólag. Ezek persze jó, ha szükség esetén azonnal a rendelkezésedre állnak, és nem kell őket hosszú percekig keresgélni.
Erre remek megoldást nyújtanak a textil tárolók. Előnyük, hogy a magasságuk állítható, így az apróbb vackoktól kezdve a nagyobb méretű pelenkákhoz is jók.
Ha kisméretű babaszobát kell berendezni, vagy egyszerűen szereted a praktikus megoldásokat, a felakasztható tárolók a kedvenceid lesznek. Ezeket közvetlenül a falra is rakhatod, vagy egy kampóval a pelenkázó szélére, vagy a polcra is felakaszthatod.
Éjjeli fény
Nagyon ritka az a kisbaba, aki a kezdetektől fogva végigalussza az éjszakát. Az éjjeli szoptatáshoz, pelenkázáshoz, cumi kereséshez fény kell, de ha felcsapod a nagy lámpát, valószínűleg a baba végleg felébred.
Helyette érdeme olyan szolíd fényű éjszakai fényt használni, ami mellett még éppen látod, amit nagyon kell, de nem veri ki az álmot a baba szeméből.
Éjjeli fényből is rengeteg fajta van: mesefigurás lámpa, falra vetítős lámpa, só lámpa, konnektorba dugható éjszakai fény és amit csak el tudsz képzelni. Nem csak praktikus, hanem tetszetős megoldás is a gömblámpa füzér, amit ráadásul a gyerekszoba színéhez illeszkedve választhatsz ki.
Játszószőnyeg
A babák előbb forogni tanulnak meg, majd kúszni, végül mászni is. Ilyenkor már nem biztonságos őket hosszabb ideig a kanapén tartani, és hát lássuk be, egész nap a rácsos ágyban sem lehetnek. Előbb-utóbb kénytelen leszel letenni a padlóra.
Még a puha szőnyeg is van a gyerekszobában, érdemes arra egy plusz réteget teríteni. Ez nem csak a babát védi a hidegtől, és a szőnyegen lévő apróbb szennyeződésektől, hanem a szőnyeget is a baba „melléktermékeitől”.
Rengeteg féle készségfejlesztőnek mondott színes-szagos játszószőnyeg kapható a bababoltokban. De a célnak egy vastagabb babatakaró is megfelel, amit magaddal tudsz vinni a játszótérre vagy a vidéki nagyszülőkhöz is.
A gyakorlati tapasztalat szerint ezek azok a darabok, amikre mindenképpen érdemes beszerezni. Emellett biztosan lesz a babaszobában még egy csomó hasznos és haszontalan dolog: légzésfigyelő, játékok, dekorációs elemek.
Ami a legfontosabb: a szeretet és a vidám gyermekkacaj.