Barion Pixel
Webáruházunkban cookie-kat (sütiket) használunk a még jobb felhasználói élmény érdekében. Adatvédelmi nyilatkozatunkban elolvashatod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Köszönjük!
Kategóriák

Minden, amit az Adamo baba- és gyerekhintákról tudni érdemes

Az Adamo baba- és gyerekhintái hatalmas népszerűségnek örvendenek, sok-sok család szívébe belopták már magukat. Ez természetesen nem véletlen: a piciknek szórakoztató vagy éppen pihentető kikapcsolódást, amíg a szülőknek kényelmes megoldást kínálnak, valamint pozitív hatást gyakorolnak a család legkisebb tagjaira. Arról nem is beszélve, hogy a minőségi, időtálló dizájn lehetővé teszi, hogy éveken keresztül használatba vehessétek őket. De mielőtt megvásárolnád a legszimpatikusabb terméket, nézzük mit kell tudnod az Adamo hintákról!

A hintázás pozitív hatásai a babákra

Minden baba ösztönösen igényli az édesanyja karjaiban való ringatást. Ez egy teljesen normális fizikai szükséglete a piciknek, így lehet a legkönnyebben megnyugtatni és elaltatni őket. Dél-Amerikában például már az inkubátorban is bölcsőket használnak, mert ez nemcsak az anyaméhben töltött időre emlékezteti a csecsemőket, hanem felgyorsítja és kiegyensúlyozottá teszi a súlygyarapodást. Éppen ezért az Adamo babahintáit már néhány napos kortól használatba lehet venni és akár három éves korig (15 kg) elringathatja a gyerekeket.

De a súlygyarapodás normalizálása nem az egyetlen jótékony hatása a babahintának: a hasfájós babák hintázás közben megfeledkeznek a pocakjuk kellemetlen görcseiről és hamar megnyugszanak, hiszen a picik súlyuknál fogva belesüppednek a szövetanyagba és ez a körülölelő érzés megnyugtatja őket. A kis koponyájuk nem kemény felületen pihen, így nem nyomódik meg. Nagyon fontos azonban, ha aszimmetrikus tartást fedez fel a szülő (a kicsi mindig egy irányba fordítja a fejét vagy teste C alakban egy irányba hajlik), akkor használat előtt mindenképpen forduljon szakemberhez!

Emellett a hintázás elmaradhatatlan része a mozgásfejlesztésnek is. Erről a témáról hosszú oldalakat is írhatnánk, hiszen több neves szakirodalom is szól a hintáztatás pozitív hatásairól. Röviden annyit érdemes tudni, hogy a gyerekek egyensúlyszerve (a fülben) közvetlen kapcsolatban áll az idegrendszerükkel és ennek fejlődése a hintázás által is befolyásolható. A. J. Ayres évekig kutatta a szenzoros integráció területeit, melynek egyik része ez a rendszer – terápiát is épített erre, mellyel kezelhetők a viselkedés, mozgás és tanulási problémák. A gyermek egyensúlya akkor fejlődik, hogyha kibillen a középvonalból, majd visszatalál. A kicsi az egyensúlykeresés közben bizonyos izmait megfeszíti és ugyanekkor meghatározott izmokat el kell lazítania. Ezeknek a kis izmocskáknak a koordinált mozgása szükséges a gyermek mozgásának összehangolásához. Ezek a korai ingerek nagyban befolyásolják gyermekünk későbbi harmonikus mozgás-, beszéd- és képességfejlődését, valamint fejlesztik az egyensúlyérzéküket, a szem- és kézkoordinációt, erősítik a lábakat és segítenek felkészülni a babának a nagymozgások beindítására.

adamo

Az első találkozás az Adamo hintával

Az első találkozás a hintával nagyon fontos és meghatározó élménye a babának. Lehetőleg időzíts úgy, hogy a csöppség ne legyen fáradt vagy éhes. Az legelső használat előtt érdemes neki megmutatni az Adamo hintát, illetve elmondani, hogy mi fog pontosan történni.

Térdelj vagy guggolj le úgy, hogy a felsőtested a babahintával egy magasságba kerüljön, mindezt a hintával szembe elhelyezkedve tedd úgy, hogy a lábkivágás veled szemben legyen. Tarts a szemkontaktust a picivel és óvatosan a hinta magasságához leereszkedve tedd bele. Legyél nyugodt, sugározzon rólad, hogy jó dolog fog történni; nyugodtan nevess vagy mosolyogj rá. Fontos, hogy elsőre ne hintáztasd, hanem inkább ringasd a babát. Ha szépen fokozatosan hozzászoktatod a hintához, később lehet majd lendületesen hintáztatni, de ez ne az első alkalommal történjen! Érdemes a babahintát a kisded súlyának megfelelő rugóval kiegészíteni, és a ringatás közbeni finom fel-le mozgást is megismertetni vele.

Délutáni szundi az Adamo babahintában?

Miután a kicsik megbarátkoztak a hintával, szívesen alszanak el benne, hiszen a ringatás, hintáztatás, illetve rugóztatás közben lassan ellazulnak és elalszanak. Ha altatni szeretnél a hintában, lehetőleg álmosan és teli pocakkal tedd a babát a hintába. Lassan kezdd el hintáztatni és rugóztatni egészen addig, amíg fokozatosan ellazul. Ezt onnan fogod látni, hogy a görcsösen ökölbe tartott kezek kinyújtóznak, a baba elkezd nagyokat pislogni és szépen lassan a lágy ringatózás hatására elalszik. A babahintában való altatás sokat segít abban, hogy megismerd a baba alvási ciklusait (mély alvási fázis), illetve abból a szempontból is hasznos, hogy elmélyíti az egyébként is szoros anya-gyermek kapcsolatot. Különösen akkor, ha nem csak altatásra, hanem játékos együttlétekre (éneklés, mondókázás) is használod az Adamo hintát.

Fontos megjegyezni, hogy a baba nyugodtan aludhat a hintában, de azért vigyázz, hogy ne csak ezt szokja meg. Ha már kicsit nagyobb lesz, akkor igényli majd a forgolódást, a hintában ezt nem tudja megtenni. Napközben természetesen aludhat akár többször is a hintában. Éjszakára azonban ne altasd benne, mert amíg alszol, nem tudsz figyelni rá. Mivel az Adamo számára a legfontosabb a babák biztonsága, ezért egy egyedülálló fejlesztésnek köszönhetően minden babahinta egy 5 pontos biztonsági övvel van ellátva: a vállpánt rész központi csatról való lehúzásával 3 pontossá alakítható a már ülő gyermekek számára.

Az altatás kapcsán gyakran az a kérdés is felmerül, mennyi időt lehet egy baba egy nap a hintában? Erre a kérdésre nem létezik egyetlen érvényes válasz, hiszen ez sok mindentől – például kortól, érdeklődéstől, vesztibuláris érettségtől – függ. Van olyan kisgyermek, aki nagyon érzékeny az egyensúlyi ingerlésre és van, aki rögtön kedveli és kéri a hintáztatást. Inkább azt tanácsoljuk, hogy többször rövidebb időt töltsön benne aktívan: játékkal, hintázással 10-15 perc, akár 3-4x naponta. Ha elalszik benne a baba, akkor se ijedj meg, semmi baj nem történhet. Fontos viszont, hogy kúszó-mászó babáknál és ennél nagyobbaknál már a lábacskákat ki tudják dugni az erre kialakított helyen. A lábrészt egyébként akkor érdemes kinyitni, ha már a baba nem fér el kényelmesen enélkül, illetve ha a baba már képes forogni. Később ülő helyzetben a kicsi használni fogja a lábait az önálló hintázáshoz, rugózáshoz.

Ha a picik már nem olyan picik: Adamo junior hinta

Ha a baba már biztonságosan ül és szívesen hintázik az aktív időszakában, akkor a babahinta után átválthatsz az Adamo junior hintára. Ez egy kényelmes váltást jelent, hiszen a picid az évek alatt már megszokta, a szívébe zárja saját hintáját, ráadásul ilyenkor már nemcsak fejlesztő célokra és pihenésre lehet használni, hanem remek szórakozási lehetőséget is nyújt. Ha a gyerekek felcseperednek és kinövik a babáknak szánt hintát, akkor sem kell csüggedniük: nekik találták ki az Adamo junior hintákat, amelyek már az ő igényeiknek megfelelően lettek kialakítva és 1 éves kortól egészen 5 éves korig (vagy maximum 30 kg-ig) használhatók. Az Adamo babahintánál kifejlesztett egy pontban való rögzítést a junior hintához is alkalmazták, így a ringatózás és a körkörös mozgások jótékony, fejlesztő hatása a gyerekhinta esetében is megmaradt – de mi biztosak vagyunk abban, hogy emelett a mókázás és a kacagás sem marad el.

adamo hinta

Az Adamo hinta felszerelése

A baba- és a gyerekhinta könnyen felszerelhető egy hintahoroggal a lakás bármely pontjára. A hintahorog több helyre, akár beton mennyezetbe vagy fa gerendára is felszerelhető. Csak egy lyukat kell fúrni és a kampó segítségével pár perc alatt felakasztható a hinta. A kampók vége többször visszakanyarodik, ezáltal biztonságosan tartja a hintát akármilyen aktív is a játék a hintában. A kampók felszerelése nem igényel különösebb barkácstudást. Ráadásul a hintát egyszerűen le tudod akasztani, így magaddal viheted, ha egy másik helyiségben tartózkodsz huzamosabb ideig – tipp: ha több kampót fúrtok fel a lakásban, könnyen változtatni tudjátok a hinta helyét. Jó időben pedig akár kint is használhatjátok, hiszen egy faágra könnyen fel tudjátok erősíteni. Ebben az esetben nincs szükség külön eszközre, a kötelet egyszerűen át kell dobni a faágon és a karabinerrel rögzíteni, ami a kötél végén van elhelyezve. Fontos infó: gipszkarton mennyezetre a babahinta nem szerelhető fel!

A felszereléshez kapcsolódóan a hinta összerakásáról is érdemes néhány szót ejteni, hiszen a rudazat állása – vagyis, hogy a rövidebb vagy a hosszabb legyen felül – folyamatos vitát szül az anyukák és az apukák körében. Kezdetben (csecsemőkorban) érdemes a rövidebb rudazatot alulra helyezni, hogy a hintából könnyebben kilásson a baba és így a szemeivel könnyebben tud követni téged. A későbbiek folyamán, amikor már a baba felül, akkor válik igazán fontossá, hogy a rövidebb vagy a hosszabb rudazat van-e felül. A balesetveszély elkerülése érdekében a rövidebb rudazatnak a gyermek vállmagasságában kell elhelyezkednie. Ezt minden gyermeknél egyénileg kell eldönteni, hogy szükség van-e arra, hogy magasabb legyen a hinta eleje vagy sem. (A gyermek felsőtestének mérete megkívánja-e ezt a magasságot? Általában nem.)

Az utolsó, és egyben az egyik legfontosabb technikai kérdés az állítható kötélzetre vonatkozik. MIért fontos ez? Hogyan használd? Az állítható kötélzet az egyik legfontosabb biztonsági eleme az ilyen típusú babahintáknak. Az eszköz akkor válik igazán jelentőssé, amikor a baba felül. Ekkor a babahinta magasságát úgy kell beállítani a kötélzeten elhelyezett magasság állítását szolgáló karabiner segítségével, hogy (csak) a baba lába ujja érje éppen a talajt. (Ezt a gyermek fejlődéséhez és a hinta igazodásához mérten lehet, hogy napi rendszerességgel kell állítani.) Ha megfelelően állítottad be a hintát, akkor a gyermek súlypontja a hinta elejébe helyeződik, így az elöl lévő rudazat a baba vállmagasságába igazodik – így a súlypont, illetve a magasság együtteseként sem kimászni, sem kifordulni nem tud a gyermek. Ez a magasság arra készteti, hogy lábával rugózzon, ugráljon. A hintát nem javasolt teljesen leereszteni; ne engedd, hogy a baba a teljes talpán álljon a hintában.

Milyen tartozékai vannak az Adamo hintáknak?

A baba- és a gyerekhinták is kiváló minőségű, csakis természetes alapanyagokból készültek. A fa alkatrészek kezeletlen keményfából, míg a textilek 100% ÖKO-TEX pamutból készültek, így biztos lehetsz benne, hogy a gyereked bőrével csak a legfinomabb anyagok találkoznak.

Az Adamo babahinta tartozékai:

  • 5-pontos biztonsági öv
  • bababarát, kezeletlen keményfa rudazat
  • 10 mm vastag kötélzet, ami megfelelően strapabíró és kényelmes a baba kezeinek is: kb. 2,8 - 3 méteres belmagassághoz ideális (Ha magasabbra szeretnétek felszerelni, válasszatok hozzá pótkötelet!)
  • keresztrúd és magasságot állító karabiner a kötélzetre szerelve
  • 100% pamut ÖKO-tex minősítésű párna: puha, kényelmes és mosható
  • a hintarugó és a kampó nem tartozéka a terméknek, azokat külön kell megvásárolni

A hinták igazán hosszútávú befektetésnek számítanak, hiszen a minőségi kivitelezésnek és a strapabíró szerkezetnek köszönhetően minden probléma nélkül kiállják az idő próbáját. Ráadásul mint említettük, éveken keresztül a család szolgálatára lesznek. A hinták elsősorban beltéri használatra készültek, de nyáron a szabadban is bátran használhatjátok őket. Ne felejtsétek el beszerezni hozzá a szükséges kellékeket: a megfelelő teherbírású hintarugóthintakampót és szükség esetén pótkötelet!

Válogass Te is a különböző színű babahinták és junior hinták között, amelyeket a babyberry webshopjában tudsz megrendelni vagy személyesen a babyberry showroomban is kipróbálhatsz és megvásárolhatsz.

Ha pedig maradtak még további kérdéseid, keress minket bátran vagy olvasd el a Gyakran Intézett Kérdéseket (GY.I.K.) az Adamo hintákkal kapcsolatban!

Tartalomhoz tartozó címkék: blog