Ha most ezt olvasod, akkor Te már biztosan tudod, hogy a növényi rost alapú vlies tapéta, más néven gyapjúrostos tapéta mennyi remek tulajdonsággal rendelkezik.
- Papír helyett un. nem szőtt (non woven) textil alapja van, így szárazon is felrakható. Magyarul a tapétaragasztót nem a tapétára, hanem a falra kell kenni, amitől sokkal egyszerűbb bánni vele. Főleg a plafonon.
- Visszaszedhető: ha a felrakás közben elcsúszik a minta, szakadás nélkül lehúzható, és igazítás után visszarakható a falra.
- Rugalmas: a textil alapnak köszönhetően követi a fal mozgásait, vetemedését. Ezért új építésű lakásokban és tetőtérben is hosszú távon szép marad. Sőt, kisebb repedéseket, falhibákat is korrigálni lehet vele.
- Légáteresztő: átereszti a falban található nedvességet, párát, így nem penészedik.
- Nyom nélkül eltávolítható: szárazon is egyben lehúzható a falról, ha meg akarod változtatni a gyerekszoba hangulatát, nem kell órákig vakarni a tapétadarabokat.
Ezért is szeretjük annyira a LILIPINSO gyerekszobába való tapétáit – na meg a gyönyörű dizájnért!
A vlies tapéta felrakásához szükséges eszközök
A legfontosabb a kifejezetten gyapjúrostos tapétákhoz készült tapéta ragasztó. A hagyományos tapéta ragasztók nem megfelelőek! Javasoljuk a Metylan Direct tapétaragasztót. Érdemes a hozzá való Metylan Direct ragasztóhengert is beszerezni, amivel pont annyi ragasztót tudunk felvinni a falra, amennyi szükséges.
Szükség lesz még egy széles ecsetre vagy hengerre a tapéta lesimításához, ill. egy hosszú vonalzóra vagy lécre és egy snicerre a tapéta elvágásához.
Kellhet még:
- takarófólia a padlóra, hogy tiszta maradjon a tapéta a kiterítés során,
- keverőtál és keverőeszköz a tapétaragasztóhoz,
- vízmérték, függőón, mérőszalag és ceruza a tapéta helyének kiméréséhez,
- és egy nagy, puha szivacs a kifolyt ragasztó letörléséhez.
Vlies tapéta felrakásának lépései
A fal alapozása
Első lépésként a tapétázandó falat le kell alapozni. Ehhez használhatsz mélyalapozót vagy magát a tapétaragasztót erősebben felhígítva. Ennek célja, hogy a fal apró repedéseit előre feltöltsd, hogy az ne szívja fel a ragasztót a tapéta elől. Az alapozás után meg kell várni, amíg az alapozás megszárad.
A falnak a tapéta felrakása előtt száraznak, por- és zsírmentesnek kell lennie. Ha az alapozást előző nap csináltad, egy puha kefével pormentesítsd a falat, mielőtt nekiállnál a tapéta felragasztásának!
Tapéta felrakása
A tapétázást érdemes ablak vagy ajtó mellől indítani. Vízmértékkel vagy függőónnal ellenőrizd, hogy a tapéta teljesen függőleges legyen. Segítségként a ceruzával fel is rajzolhatsz egy segédvonalat ehhez.
A speciális vlies tapéta ragasztót hígítás nélkül, sűrű, pudingszerű állapotában kend fel a falra. A bekent felület legyen kb. 20 cm-rel szélesebb, mint a tapéta csík. Az is jó megoldás, ha rögtön 2-3 csíknyi területet lekensz ragasztóval.
A tapétát a legmagasabb ponttól kezdve, felülről lefelé haladva tedd fel a ragasztóval bekent falra. Felülről lefelé, majd középről kifelé haladva simítsd el egy széles, puha kefével, hengerrel vagy tapéta simítóval.
A fal alján, a padlónál egy vonalzó vagy léc mellett vágd le a felesleges tapétát.
Ismételd a fenti műveletet addig, amíg körbe nem értél. :)
Figyelj a széleken az illesztésre, különösen mintás tapéta esetén! De ne aggódj, a vlies tapétában pont az a jó, hogy ha elcsúszna a minta, nagyon könnyen tudsz korrigálni.